Що робити, якщо втратив трудову книжку?

Що робити, якщо втратив трудову книжку?

Згідно з вітчизняним трудовим законодавством, при працевлаштуванні громадянин, крім паспорта, документів про освіту, страхового свідоцтва (СНІЛС) та ІПН, зобов'язаний надати трудову книжку, яка згодом буде зберігатися у роботодавця і буде видана лише при звільненні. Трудова книжка - "особливий" документ, який супроводжує громадянина протягом усього його життя. Влаштувавшись на першу роботу, працівник отримує нову трудову книжку, яка згодом переходить від одного роботодавця до іншого. У ній робляться записи про прийом і звільнення, перекладах в організації та перейменування. Але що робити, якщо втратив трудову книжку? Як правильно її відновити?

Процес отримання нової трудової книжки працівником залежить від того, ким вона була загублена. Якщо документ пропав з вини самого працівника, то всі заходи по відновленню книжки доведеться здійснювати власнику трудової. Якщо ж в разі форс-мажорних обставин трудові книжки, що зберігаються в організації, були знищені, то обов'язок відновити документ повністю лягає на роботодавця і начальника відділу кадрів.

Безсумнівно, варто згадати про те, що якщо в трудовій книжці всього лише один запис з коротким терміном роботи, то не варто і "заморочуватися" з отриманням нового документа.Роботодавець зобов'язаний завести нову трудову книжку при працевлаштуванні працівника за його письмовою заявою. У заяві вказується причина відсутності трудової, а також прохання про оформлення нової книжки.

Але якщо у вашому трудовому документі багато років стажу роботи в різних організаціях, то відновлювати його потрібно обов'язково, адже тільки трудовою книжкою можна підтвердити роботу в тих чи інших організаціях при оформленні пенсії.

Отже, щоб отримати нову трудову книжку, працівникові слід написати заяву на ім'я роботодавця за останнім місцем роботи. Максимальний термін, протягом якого роботодавець зобов'язаний видати новий трудовий документ, становить 15 днів.

натисніть на картинку для збільшення

У трудовій книжці, виданій роботодавцем, буде всього лише один запис, в якій буде вказано наступне: загальний трудовий стаж, номери документів, що підтверджують стаж роботи в різних організаціях. При цьому в записі не будуть вказані періоди роботи в тій чи іншій організації, а також посади, на яких працював працівник.

Якщо трудова книжка була загублена працівником, то документи, що підтверджують стаж роботи, зобов'язаний збирати власник трудової книжки. Таким чином, потрібно буде згадати все організації, в яких працював працівник, і звернутися до них із заявою про підтвердження стажу роботи. При цьому не зайвим буде запитати довідку про перейменування організації. Якщо ж організація вже не існує, то слід звертатися до архівних відділи свого міста. Як правило, при ліквідації фірми або компанії документи передаються в архів.

В разі коли мова йде про підтвердження стажу роботи за часів існування СРСР, працівникові потрібно звертатися і до архівних відділи, і до "наступникам" організацій.Наприклад, якщо ви працювали в 80-і роки в якій-небудь школі, то книги наказів по особовому складу можуть зберігатися як у відділі освіти міста, так і в освітній організації.

В нашому житті ніщо не вічне, і періодично трапляються форс-мажори. Щоб уникнути зайвої тяганини при відновленні трудової книжки, варто зберігати копію цього документа, завірену керівником організації, у себе вдома.