Що вивчає фізична географія?

Що вивчає фізична географія?

Географія в дослівному перекладі з давньогрецької означає "опис Землі". Тобто спочатку, в античні часи, це було щось на кшталт дорожніх нотаток: мандрівники, відвідуючи нові землі і моря, описували побачене, попутно складаючи "креслення земні" - карти. Поступово, з накопиченням знань про планету, обсяг інформації стає занадто великим, щоб "вміститися" в одній науці. З розвитком соціуму з'являється економічна географія, а "класична" географія, яку зараз прийнято називати фізичної, - це вже не одна наука, а цілий комплекс дисциплін, що вивчають структуру верхньої частини літосфери, гідросфери і нижній частині атмосфери, а також вплив людини на їх формування (антропогенний вплив). Отже, що вивчає фізична географія сьогодні?

Зміст статті

  • Що включає в себе фізична географія
  • Найекзотичніші розділи фізичної географії

Що включає в себе фізична географія

Сьогодні ця наука складається з наступних дисциплін: океанологія;

  • гідрологія суші;
  • гляциология;
  • кліматологія;
  • ГЕОКРІОЛОГІЇ;
  • геоморфологія;
  • географія грунтів;
  • палеогеография;
  • біогеографія.
Кожна з перерахованих дисциплін має свій "сектор відповідальності", а деякі з них відносяться не тільки до географії, але і до суміжних наук.Наприклад, біогеографія вивчає закономірності поширення живих організмів, тому вона займає прикордонне положення між фізичною географією і біологією. А сферою інтересу геоморфології є рельєф: його вигляд, різновиди, походження і еволюція. Тому даний розділ фізичної географії зближується з геологією. Географія грунтів має багато спільного з почвоведением.

до змісту ↑

Найекзотичніші розділи фізичної географії

Мабуть, найбільш незвичайна дисципліна фізичної географії - палеогеография. Вона вивчає динаміку фізико-географічної обстановки в геологічному минулому нашої планети. Ця наука також є прикордонною: вона стоїть між географією та історичної геологією. Методологія палеогеографії - це, перш за все, вивчення гірських порід і що містяться в них органічних опадів.

Академік Володимир Опанасович Обручов

ГЕОКРІОЛОГІЇ знаходиться на стику географії та кріологіі і вивчає вічну мерзлоту. Для нашої країни дана наука дуже актуальна, адже більше половини території Росії (за різними оцінками - від 60 до 65 відсотків) знаходиться в цій зоні. ГЕОКРІОЛОГІЇ в Росії розвивали такі відомі і неординарні вчені, як академіки В. А. Обручов і В. І. Вернадський. Перший відомий ще і як талановитий письменник-фантаст ( "Плутония", "Земля Санникова" - екранізована), а другий до Жовтневої революції був членом Державної Думи від партії кадетів, згодом - лауреат Сталінської премії першого ступеня.

Ну і, нарешті, сама романтична наука, яку відносять до фізичної географії, - океанологія. Вона вивчає глобальне і тривалий у часі взаємодія океану з одного боку і суші і атмосфери - з іншого.У свою чергу вона включає кілька розділів, що описують і досліджують геологію, біологію та склад Світового океану. А промислова океанологія вивчає розподіл і динаміку біологічних ресурсів - щоб використовувати їх максимально раціонально.