Що їдять верблюди?

Що їдять верблюди?

Верблюди - мешканці територій з екстремальним кліматом. Більшість інших представників фауни тут просто не виживуть, а випадково потрапивши сюди, будуть прагнути швидше покинути ці місця. Причому верблюди є, мабуть, найбільш високоорганізованим мешканцями пустель. Інші постійні жителі областей з суперарідним (тобто виключно сухим) кліматом відносяться до менш складним організмам: це переважно членистоногі або плазуни представники хордових (змії і ящірки). Як же "кораблі пустелі" пристосувалися до таких складних умов життя? Що їдять верблюди, які захисні властивості виробив їх організм для протистояння жаркого і сухого клімату? Про це ми вам зараз розповімо.

Зміст статті

  • бактріани і дромедар
  • Спосіб життя верблюдів
  • Раціон верблюдів

бактріани і дромедар

Рід верблюдів налічує всього два види:

  • бактріан, < дромедар.
  • бактріани має два горба, дромедар - один. Початковий ареал проживання бактріан - Центральна Азія, він і назву отримав по найменуванню історичної області Бактрия, розташованої на суміжних територіях сучасних Узбекистану, Таджикистану та Афганістану. Одомашнений був приблизно 4-5 тисяч років тому.

дромедара мешкає на території Північної Африки та Близького Сходу. Він також був одомашнений багато років назад і навіть брав участь в завойовницьких походах арабів не тільки в якості в'ючної худоби, а й як бойове тварина для верхової їзди.Верблюжа "кіннота" швидко звертала тікати суперників, адже коні чомусь моторошно бояться верблюдів. Дромедари нині збереглися тільки у вигляді домашніх тварин, а ось бактріани ще зустрічаються в природному середовищі. Місце проживання диких двогорбих верблюдів - Китай (Сіньцзян-Уйгурський автономний район) і Монголія.

до змісту ↑

Спосіб життя верблюдів

Оскільки верблюди мешкають в місцевості, де практично постійно відчувається катастрофічна нестача води, вони виробили комплекс захисних заходів, що дозволяють зберігати отриману вологу. Це перш за все горби, що є "складами" жиру, який використовується при відсутності регулярного харчування. Якщо бактріан довгий час не їв, його горби схиляються на бік (часом в різні боки), що говорить про виснаження тварини. І навпаки, товсті "стоячі" горби - показник його вгодованості.

Верблюди можуть довгий час обходитися без їжі і води, харчуючись власним жировими відкладеннями. При тривалому утриманні від їжі вони втрачають до 40 відсотків вологи організму без шкоди для здоров'я, в той час як інші ссавці гинуть при втраті лише 20 відсотків. Виснажені верблюди, "дорвавшись" до води і рясної їжі, здатні відновлюватися в лічені години. Бактріани, більші, ніж дромедари, можуть нести в горбах до 150 кілограмів жиру. Вага найбільших самців досягає тонни.

дромедара - мешканці в основному теплих областей. А ось місце проживання бактріанів - Центральна Азія - схильний до різких коливань температури. Взимку в пустелі Гобі морози можуть доходити до -40 градусів за Цельсієм. У зв'язку з цим двогорбий верблюд мають значно довший хутро, ніж одногорбі.

до змісту ↑

Раціон верблюдів

Харчуються верблюди в основному степовими і пустельними рослинами, що містять мало вологи:

молодими пагонами саксаулу,

  • багатьма видами солянок,
  • ежовника,
  • парнолистник .
  • А в оазисах - соковитими пагонами очерету, листям і гілками дерев. Багато рослин з верблюжого раціону не в змозі є ніяке інше тварина. Джерела води верблюди можуть відвідувати лише раз в тиждень, поглинаючи при цьому величезна кількість вологи. Відомі випадки, коли сильно зневоднений великий верблюд за один присід випивав 100 літрів рідини. Різниця в раціоні дромедаров і бактріанів несуттєва і обумовлена ​​ареалом поширення різних представників флори.

При відсутності звичного корму верблюди здатні поїдати зовсім вже, здавалося б, неїстівні речі: це, наприклад, вироблена шкіра і вироби з неї. Очевидці свідчать, що верблюди часом ласують папером (газетами) і навіть пітними солдатськими гімнастерки, необережно залишеними без нагляду. Останнє можна пояснити їх тягою до солоного, як і у багатьох жуйних. Одомашнені верблюди, як і дикі, потребують постійного джерелі солі. Тому верблюдоводи завжди тримають під рукою соляні бруски і регулярно пригощають ними своїх підопічних.