Що відноситься до живої природи?

Що відноситься до живої природи?

Природою прийнято називати все, що не створено людиною, і вона є головним об'єктом вивчення природничих наук. Природа поділяється на живу і неживу. Що відноситься до живої природи, а що - до неживої? У першому наближенні відповідь на поставлене запитання очевидний. Однак грань живого і неживого в природі - це не чітка лінія, а, скоріше, розмита смуга.

Зміст статті

  • Жива і нежива природа за шкільною програмою
  • Ноосфера

Жива і нежива природа за шкільною програмою

В молодших класах на уроках природознавства школярів вчать чітко розрізняти: квітка , ведмідь, бацила - це жива природа. Камінь, хмара, зірка - нежива. Напевно, починати вивчати навколишній світ треба саме так, інакше людина без спеціальної підготовки просто заблукає в нюансах і визначеннях, що негативно позначиться на засвоєнні матеріалу. Отже, по шкільному визначенню, жива природа - це сукупність всіх живих організмів, що населяють навколишній нас світ. Живі організми здатні рости, розмножуватися і нести спадкову інформацію.

натисніть на картинку для збільшення

Все неживе позбавлене цих ознак. До тіл живої природи належать організми, що входять в п'ять царств: вірусів, бактерій, грибів, рослин і тварин. Такий стан загальноприйнято, і його поділяє більшість вчених.Але саме більшість, а не все! Наприклад, віруси, відповідно до цієї класифікації, вважаються живими організмами, але вони проявляють "живі" властивості, тільки потрапляючи в живу клітину, а поза нею вони - всього лише набір молекул ДНК або РНК (або навіть просто їх фрагменти), які не що виявляють ніякої активності . Тобто вони визнані представниками згаданої "розмитою смуги".

до змісту ↑

Ноосфера

Ноосфера, або сфера розуму (в перекладі з грецької), - це, імовірно, нова, більш висока стадія розвитку біосфери, або сукупності всіх живих організмів нашої планети. Зрозуміло, що класичне визначення живого організму до біосфери не підходить, так як в ній немає ні ДНК, ні РНК. Вчення про ноосферу створив радянський вчений В. І. Вернадський (1863-1945). У структурі ноосфери і біосфери він виділяв кілька різновидів речовини:

  • живе;
  • биогенное (тобто те, що відбувається від живого);
  • відстале (що відбувається з неживого);
  • биокосное (частково живе, частково неживе, то є та сама "розмита смуга");
  • радіоактивне;
  • атомарному-розсіяне;
  • космічне.

натисніть на картинку для збільшення

Таким чином, ми бачимо, що в світі однозначного мало, і часом так відразу і не визначиш, що відноситься до живої природи, а що - ні. Без сумніву, у міру розвитку природничих наук критерії визначення "живого" і "неживого" будуть змінюватися. Уже сьогодні існує теорія, згідно з якою вся Земля - ​​єдиний живий організм. Чіткий поділ на живу і неживу природу прийнятно лише для шкільної програми як база, як відправна точка для вивчення всього різноманіття навколишнього нас світу.