Топ-7 найбільших підземних бункерів в світі

Коли несподівано в першій половині XX століття людство зробило величезний ривок в гонці озброєнь, сильні світу цього задумалися про самозбереження. І так один за одним почали з'являтися надійні підземні бункери, покликані зберегти людей неушкодженими на випадок ядерного бомбардування.

Звичайно, не всі бункери розсекречені, напевно, на планеті чимало таємних сховищ, про які знають лише обрані. Але є і такі, які відкриті для відвідування. Саме вони увійшли в сьогоднішню підбірку - Топ-7 найбільших в світі підземних бункерів з числа розсекречених.

Зміст:

  • 7. Проект 816 (Китай, Чунцин)
  • 6. Бункер №42 (Росія, Москва)
  • 5. Об'єкт 825 ГТС (Україна, Балаклава)
  • 4. Ґрінбраєр (США, Західна Вірджинія)
  • 3. Хек Грін (Англія, Чешир)
  • 2. Форт Ебен-Емаель (Бельгія, Льєж)
  • 1. Бункер Сталіна (Росія, Самара)

7. Проект 816 (Китай, Чунцин)

Величезний бункер почали будувати в 1967 році в тілі гори Шеньшань. Загальна протяжність отриманих підземних споруд - 21 км, приміщення бункера розташовані на 9 рівнях. У бункері можна вберегтися від землетрусу силою 8-9 балів, а також від близького розриву ядерної боєголовки потужністю до 1 мт.

В бункері планувалося розмістити збройовий завод, проте, він був закінчений лише на 60%. У 2002 році "проект 816" був розсекречений, а в 2010 - відкритий для туристів.

6. Бункер №42 (Росія, Москва)

Вхід в цей бункер знаходиться в самому центрі столиці - в декількох хвилинах від метро "Таганська-кільцева".На глибині 60 метрів знаходяться 4 тунелю, з'єднаних переходами. Побудований в 1956 році бункер був призначений для командування авіацією на випадок американського ядерного удару.

В бункері можна було провести 90 діб без проблем з повітрям, харчуванням і водою. З 2006 року в командному пункті "Таганський" працює Музей холодної війни.

5. Об'єкт 825 ГТС (Україна, Балаклава)

Об'єкт був побудований в якості заводу для підводних човнів в 1957-1961 роках. Субмарини потрапляли в док по 600-метровому тунелю, пробитого в скелі.

Одночасно бункер служив надійним притулком, здатним витримати атомний вибух по потужність в 6 разів перевищує Хіросіму. Протягом місяця тут могли ховатися 3 000 чоловік.

4. Ґрінбраєр (США, Західна Вірджинія)

Бункер був таємно споруджений в 1958 році для евакуації Конгресу на випадок радянського ядерного удару. Величезний бункер площею 10500 кв. метрів розмістили під популярним готелем Greenbrier. Протягом 30 років замасковані працівники американської секретної служби підтримували притулок в стані готовності.

З 1992 року бункер відкритий для відвідування туристами.

3. Хек Грін (Англія, Чешир)

Бункер був створений на місці старої радіолокаційної станції в 1960-х роках. У притулок є розгалужена система комунікацій, запаси води і навіть власна електростанція.

У 1998 році в бункері був заснований Музей холодної війни.

2. Форт Ебен-Емаель (Бельгія, Льєж)

Цей форт був зведений в 1933-1935 роках на території 75 га. А прямо під ним на глибині 60 метрів знаходиться величезний бункер, призначений для порятунку 1 200 осіб.

В бункері є казарми, душові, кухні, їдальні та навіть перукарня.

1. Бункер Сталіна (Росія, Самара)

Бункер побудований на глибині 37 м під будівлею самарської Академії культури і мистецтва.Розсекречено притулок було в 1990 році.

Спуститися в бункер Сталіна можна на ліфті або по сходах. Тут могли сховатися від ядерного удару до 600 чоловік. Причому багато приміщень обставлені з максимальним для тих років комфортом.

Зараз в бункері відкрито музей, в якому розгорнута експозиція, присвячена СРСР і Великій Вітчизняній війні.