Топ-3 невдалих держ. переворотів 20-го століття

Перевороти - часте явище двадцятого століття. Частина з них були успішними, але були і ті, що закінчилися повним крахом. Ми розповімо вам про три найбільш примітних невдалих переворотах 20-го століття.

3. Спроба скинути Саддама Хусейна, Ірак

На початку 1996 року влада США витратили 120 мільйонів доларів (за повідомленням "Ньюсуїк") щоб усунути від влади іракського президента Саддама Хусейна. Операцію планувалося здійснити за допомогою спільних зусиль ЦРУ, британської розвідки, а також великої кількості курдських і іракських агентів.

Однак іракські спецслужби не дарма їли свій хліб. У липні 1996 року Саддам Хусейн заарештував 200 іракців, в тому числі 80 офіцерів. Їх катували до смерті, а представник ЦРУ в йорданській столиці Амман отримав повідомлення, в якому говорилося "Збирайте свої речі і забирайтеся! У нас є інформація про кожен крок ЦРУ".

Через два місяці іракські війська увійшли в Курдистан, про що ЦРУ не попередив своїх співробітників. Понад 100 з них були вбиті, а сотні курдів, які працюють на ЦРУ, втекли з країни і отримали притулок в Америці.

2. Інцидент в Імператорському палаці, Японія

Після бомбардувань Хіросіми і Нагасакі імператору Японії Хірохіто довелося прийняти рішення про підписання Потсдамської декларації. Вона вимагала беззастережної капітуляції збройних сил Японії перед союзниками.

Цей крок не зустрів схвалення імператорської гвардії, яка побоювалася, що імперська система буде скасована після підписання декларації.

В ніч з 14 на 15 серпня 1945 група офіцерів під керівництвом майора Кендзі Хатанака захопила палац і відрізала його від комунікацій, позбавивши зв'язку із зовнішнім світом. Хатанака і його люди сподівалися зберегти імперську систему і сформувати новий уряд з міністром армії біля керма. Але через те, що записи капітуляційного мови імператора були надійно приховані, їх зусилля були марні.

В 11 ранку, незадовго до виступу імператора перед народом, Хатанака пустив собі кулю в голову.

1. Серпневий путч, СРСР

Очолює топ-3 невдалих путчів XX століття переломна подія в історії Радянського Союзу.

Коли Михайло Горбачов почав реформи, що ведуть до поділу СРСР на окремі держави, вони не були тепло прийняті всім керівництвом країни.

Переворот з метою усунення Горбачова від влади, розпочався 18 серпня 1991 року. У ньому брала участь група вищих державних і посадових осіб, відома як Державний комітет з надзвичайного стану (ГКЧП). Горбачов був поміщений під домашній арешт. Заміська дача Бориса Єльцина була оточена бійцями підрозділу "Альфа", однак командиру був даний наказ не перешкоджати виїзду і прибуття Єльцина в Москву.

В Москві учасники протесту на чолі з Єльциним вийшли на вулиці, щоб засудити спробу перевороту. А російська армія, яка зайняла ключові позиції на вулицях столиці, не отримувала від змовників подальших чітких наказів. В результаті сталося братання солдатів на місцях і демонстрантів. Після того, як метушня вляглася, члени ГКЧП були ув'язнені.