Топ-10 дивовижних фактів про ДНК

ДНК лежить в основі всього живого на Землі. Дезоксирибонуклеїнової кислоти забезпечує зберігання, передачу і реалізацію всього, що закладено в кожному з нас на генетичному рівні. Вивченню цієї унікальної молекули присвячують свій час десятки вчених у всьому світі, постійно здійснюючи дивовижні відкриття.

Деякі з них увійшли в наш сьогоднішній Топ-10 дивовижних фактів про ДНК .

Зміст:

  • 10. У кожній клітині людини міститься 47 молекул ДНК
  • 9. Геном людини - не найдовший
  • 8. У ланцюжок ДНК можна штучно впроваджувати чужі гени
  • 7. ДНК доводить: неандертальці і люди схрещувалися
  • 6. Одна людина може володіти двома наборами ДНК
  • 5. ДНК - кращий в світі носій інформації
  • 4. ДНК зробить революцію в криміналістиці
  • 3. У формуванні генома людини взяли участь віруси
  • 2. ДНК довів, що вікінги відкрили Америку
  • 1. ДНК видатних жителів Землі зберігається в Космосі

10. У кожній клітині людини міститься 47 молекул ДНК

А ось якщо ДНК всіх клітин нашого тіла "розмотати", то вони витягнуться на 16 мільярдів кілометрів. Тобто на відстань приблизно від Землі до Плутона і назад або ж 30 разів від Землі до Сонця, а потім назад.

9. Геном людини - не найдовший

Вчені вивчають геном не тільки тварин, а й рослин. Так, квітуча рослина Paris japonica з Японії є володарем найдовшого генома - близько 150 мільярдів пар основ.Що приблизно в 50 разів перевищує встановлену довжину генома людини.

8. У ланцюжок ДНК можна штучно впроваджувати чужі гени

Так в 2006 році вчені вивели поросят, що випускають приємне зелене свічення. Для цього в ланцюжок поросячого ДНК "вбудували" ген білка, запозиченого у флуоресціюючої зеленим світлом медузи. Причому, світиться у поросят не тільки шкура, а й всі внутрішні органи.

7. ДНК доводить: неандертальці і люди схрещувалися

Десятки тисяч років тому дві гілки розвитку людини однозначно схрещувалися і виробляли потомство. Про це вченим розповіло дослідження ДНК скелетів, знайдених в Італії, вік яких становить 35-40 тисяч років.

6. Одна людина може володіти двома наборами ДНК

Деякі вагітності починаються з розвитку близнюків, проте поступово один з ембріонів "вбирає" в себе іншого на самій ранній стадії розвитку. Народились в результаті люди часом виявляються носіями двох різних наборів ДНК.

5. ДНК - кращий в світі носій інформації

Вченим з Гарварду вдалося "зламати" код ДНК і з'ясувати, що в одному його грамі можна зберігати 700 терабайт інформації. Для зберігання такого обсягу на звичних нам носіях, треба було б 150 кг жорстких дисків.

4. ДНК зробить революцію в криміналістиці

Вже зараз фахівці в змозі ідентифікувати людину по залишкам так званого "ДНК торкання". Ці сліди залишаються в відбитках пальців, які криміналісти знаходять на місці злочину.

3. У формуванні генома людини взяли участь віруси

Принаймні 8% нашого геному породжене різними вірусами. Їх генетичний код вбудувався в людський в процесі довгих тисячоліть еволюції, ставши частиною нормального ДНК кожного з нас.

2. ДНК довів, що вікінги відкрили Америку

Дослідження ДНК чотирьох ісландських сімей показало, що їх генетичний код має риси, характерні для корінних американців. Отже, суворі вікінги привозили собі дружин з материка, який офіційно був відкритий століття тому.

1. ДНК видатних жителів Землі зберігається в Космосі

У 2008 році кораблю Союз доставив на МКС "Диск безсмертя", на який був записаний генетичний код видатних в тій чи іншій області землян. Наприклад, на диску є оцифровані ДНК фізика Стівена Хокінга і моделі Плейбоя Джо Гарсія. "Диск безсмертя" покликаний допомогти відродити людство в разі апокаліпсису.