Одягти або одягнути - як правильно?

Одягти або одягнути - як правильно?

Плутанина в вживанні дієслів "надіти" і "одягнути" виникла через те, що в побутово-розмовної мови вони вживаються як взаємозамінні форми. Однак це не є підставою нехтувати нормами російської літературної мови, які визначають правильність і точність слововживання.

Слова "одягнути" і "надіти" мають відмінності в лексичному значенні, від яких залежить їх смислова зв'язок з іншими словами в реченні.

Дієслово " одягнути " позначає дію, вироблене будь-якою особою по відношенню до іншої особи або неживого предмету:

одягнути дитину

одягнути старого

одягнути наречену в вінчальну сукню

одягнути ляльку

у промові дієслово "одягнути" пов'язаний способом управління з іменником, що називає об'єкт дії. Це означає, що іменник у реченні є прямим доповненням: від дієслова "одягнути" до нього можна поставити питання кого? або що?

одягнути (кого?) Братика в чисту сорочку

одягнути (кого?) Дівчинку в білячу шубку

одягнути (що?) Опудало в старий балахон

Дієслово "одягнути" відноситься до розряду зворотних дієслів, тобто може вживатися з постфіксом -ся, якщо дія суб'єкта мовлення направлено на самого себе:

одягнувся у все нове

одягатися в модному салоні

одягнутися по сезону

Дієслово " надіти " позначає дію, яке виробляється по відношенню до самого себе:

треба надіти новий костюм

одягну що-небудь пояскравіше

наділу своє улюблену сукню

Тільки в конструкціях з прийменником "на" дієслово "надіти" позначає дію, спрямоване на іншу особу або предмет, найчастіше неживий:

надіти на хворого халат

надіти окуляри на ніс

надіти чохол на крісло

надіти шини на колеса

Простий підказкою для правильного вживання в мові дієслівних форм "одягнути" і "надіти" може служити формула: надівши ють на себе або на щось, "одягають" кого-то, "одягаються" самі.

Маша наділу мамині намиста і подивилася в дзеркало.

Старий надів наживку на гачок і закинув вудку.

Анна Андріївна квапливо одягла сина в стьобану курточку і підійшла до дверей.

Хлопчик прокинувся, знехотя одягнувся і виглянув у вікно.

Topinfoweb.com. ru визначив, що відмінність між дієсловами "надіти" і "одягнути" полягає в наступному:

  1. Дієслово "надіти" позначає, що дія спрямована на самого себе. Дієслово "одягнути" вживається, якщо дія спрямована на іншу особу або неживий предмет.
  2. Дієслово "надіти" утворює конструкції з приводом "на". У цьому випадку він позначає дію, спрямоване на іншу особу або предмет. Дієслово "одягнути" не вживається з прийменником "на".
  3. Дієслово "одягнути" в реченні пов'язаний способом управління з іменником, що виступають в ролі прямого доповнення. Дієслово "надіти" не має такої стійкого зв'язку.
  4. Дієслово "одягнути" може вживатися з постфіксом -ся і позначати при цьому дія, спрямована на самого себе. Дієслово "надіти" не відноситься до зворотних дієслів і з постфіксом -ся не вживається.