Найважливіші шкільні предмети на думку росіян

Напередодні 1 вересня і почався шкільного сезону аналітики "Левада-центру" задалися питанням, які ж предмети жителі Російської федерації вважають для школи обов'язковими, потрібними і важливими.

В опитуванні брали участь 1600 чоловік в 137 населених пунктах, що входять в 48 регіонів країни. В результаті з'ясувалося, що найменше респондентам подобаються основи релігії і світської етики - за них висловилися всього 5%. Цікаво, що поряд з цим 89% опитаних вважають, що школа повинна прищеплювати дітям любов до Батьківщини, а 85% - ще й займатися духовно-моральним вихованням.

Ось найважливіші шкільні предмети на думку росіян.

серп. 16
Російська мова 68
Математика 53
Історія 33
Література 32
Іноземна мова 27
Інформатика, комп'ютерна грамотність , програмування 23
Фізика, хімія, біологія 21
Фізична культура, спорт 18
Трудове виховання / ведення домашнього господарства 13
Географія 10
Навички першої медичної допомоги 9
Громадські науки (суспільствознавство, соціологія, економіка, політологія) 9
Національна мова і література (в республіках і автономних округах) 7
статеве виховання 7
Художня творчість, штучні во, музика 6
Основи релігійних культур і світської етики 5
Інші предмети 1
Не змогли відповісти 4

Зміст:

 • 10. Навички першої медичної допомоги та громадські науки
 • 9.Географія
 • 8. Трудове виховання
 • 7. Фізкультура і спорт
 • 6. Природничі науки
 • 5. Іноземні мови
 • 4. Література
 • 3. Історія
 • 2. Математика
 • 1. Російська мова
  • Задоволеність росіян нинішньою системою освіти (графік)

10. Навички першої медичної допомоги та громадські науки

Гуманітарні науки в очах жителів Росії, мабуть, вважаються маловажливими. Суспільствознавство з соціологією, економікою і політологією хоч і увійшли в топ-10 найбільш потрібних предметів в школі, але посіли останнє місце поряд з навичками медичної допомоги. За обидва предмети висловилися рівна кількість респондентів - 9%.

9. Географія

Одна з найдавніших наук, яка зародилася ще в античну епоху, не надто популярна серед росіян - за її важливість в шкільній освіті висловилося всього 10%.

8. Трудове виховання

І географію, і громадські науки з відривом в декілька відсотків обійшло трудове виховання. Соціологія соціологією, а гудзик треба вміти пришивати - так вважають 13% від опитуваних.

7. Фізкультура і спорт

18% респондентів вважають, що школа повинна допомогти заповнити дітям дефіцит активного руху, що створюється, в тому числі, збільшеною навчальним навантаженням.

6. Природничі науки

При реформі шкільної освіти в Росії найбільше постраждали природничі науки. Зміна моделі навчання (від лінійної до концентричної), випускні іспити в тестовій формі, скорочення годин, складності з обладнанням (а для хімії, фізики та біології воно надзвичайно важливо) привели до падіння престижу колись популярної в СРСР галузі знань серед батьків і учнів. За природничі науки висловився 21% від опитуваних.

5. Іноземні мови

Відкривають першу п'ятірку рейтингу найважливіших шкільних предметів.Без англійської зараз нікуди, і з цим згодні 27% респондентів.

4. Література

32% опитаних вважають для школярів необхідним знання текстів, які в історії Росії і світу мають найбільшу культурне значення. Крім чисто читацького та загальноосвітнього інтересу грає роль і входження в культуру, осмислення її сюжетів, образів і мотивів, і, в результаті, то саме патріотичне і духовно-моральне виховання, про який дбають більшість опитаних.

3. Історія

Цей шкільний предмет отримав схвалення 33% респондентів. В цілому про історію більшість колишніх школярів зберегли найтепліші спогади - за результатами опитувань ФОМ 76% опитаних подобався цей предмет. Складність з історією в тому, що це одна з дисциплін, в якій від особистості вчителя залежить багато чого. Друга проблема - велика кількість ідеологічних маніпуляцій в подачі матеріалу і сильна ідеологізованість предмета.

2. Математика

Зі значним відривом в 20% історію випереджає математика - за її важливість, потрібність і корисність ратують 53% респондентів. Кількість годин, щотижня відводиться на математику, ясно говорять про значущість предмета в очах і вчителів, і їх вихованців, і батьків. Хоча, як не дивно, вся важливість математики чудесним чином зникає при вступі до ВНЗ (якщо він не профільний, звичайно). І в подальшому найперше, що може стати в нагоді - це вміння рахувати гроші, розплачуючись в супермаркеті.

1. Російська мова

І на першому місці в топ-10 найбільш важливих шкільних предметів, на думку респондентів, виявився російську мову. У рейтингу він лідирує з величезним відривом. На користь великого і могутнього висловилося 68%. Воно й не дивно - це єдиний предмет, який на все життя визначити здатність спілкуватися, зрозуміти іншого і донести свою точку зору.

Задоволеність росіян нинішньою системою освіти (графік)