Найбільша країна в світі

Найбільша країна в світі

Яка найбільша країна в світі - відомо: це наша Батьківщина. Так вчили ще в радянських школах, і навіть після розвалу Радянського Союзу ця інформація не втратила актуальності. І зараз Російська Федерація має площу 17125187 квадратних кілометрів, залишивши позаду займає друге місце Канаду - 9984670 км 2 . А з усіх коли-небудь існували на планеті держав найбільшим була Британська імперія. Її площа в період розквіту становила понад 42 млн квадратних кілометрів.

Зміст статті

  • Як було раніше
  • 20 століття і початок 21-го

Як було раніше

Великі державні утворення існували ще в античному світі. Але навіть найпотужніші з них в епоху, коли швидкість сполучення між різними частинами держави визначалася відстанню, яке може проскакати за день вершник, не могли бути довгий час стійкими і розвалювалися. Виключенням були, мабуть, тільки Персидська і Римська імперії: це були держави з потужною вертикаллю влади і жорстким законом. Але і вони за розміром сильно поступалися колоніальним імперіям Нового часу.

В Середньовіччі можна відзначити Монгольскую імперію і Арабський халіфат, які об'єднали під своєю владою більш-менш великі території. Але це були ефемерні освіти. Відцентрові тенденції дуже швидко розвалили ці держави. Монгольська імперія тільки номінально підпорядковувалася великому хану, ставка якого була в Каракорумі.На ділі ж окремі улуси імперії були самостійними державами - як, наприклад, Золота Орда, що доставила чимало неприємностей нашим пращурам.

З епохою Великих географічних відкриттів, що стартувала в 1492 році з відкриттям Америки Колумбом, почався нестримне зростання європейських монархій, поглинали нововідкриті або захоплені землі в Америці, Африці, Азії і навіть цілий материк - Австралію. Недостатня швидкість переміщення між метрополією і колоніями з лишком відшкодовувалась більш високою організацією та військово-технічним перевагою імперообразующіх етносів над підкореними. Яскраве підтвердження - придушення англійцями повстання сипаїв в Індії в 1857-1859 рр. Англійці мали армію чисельністю не більше 90 тисяч чоловік, з яких жителів метрополії було не більше 12 тисяч, а протистояла їм величезна країна з населенням близько 250 мільйонів чоловік і, відповідно, з колосальним мобілізаційним ресурсом.

На тлі європейських колоніальних імперій Російська імперія виділялася принципово іншим способом контролю над територіями і їх експлуатації. Імперообразующій етнос - росіяни (в той час білоруси і українці під ім'ям малоросів вважалися місцевими "різновидами" російських) - завжди становив в імперії більшість. Санкт-Петербург (в той час - столиця) не прагнув до нестримної експлуатації національних окраїн, задовольняючись тим, що тримав під контролем місцеві еліти, і навіть привносячи в життя провінцій європейську культуру і розвиваючи там промислове виробництво. Тому в Російській імперії повстання проти центральної влади ніколи не досягали такого ступеня напруження і кровопролиття, як в Індії.

до змісту ↑

20 століття і початок 21-го

Двадцяте століття стало століттям краху старих імперій. Після Першої світової війни звалилися Османська, Німецька, Австро-Угорська та Російська імперії, правда, Радянський Союз зумів зібрати майже всі імперські землі. Після закінчення Другої світової війни європейські метрополії більше не могли утримувати колонії, людські ресурси яких перевершували їх власні в десятки разів. Найбільша імперія з коли-небудь існували на землі, Британська, позбулася майже всіх своїх придбань, навіть тих, де англосакси складали більшість населення, - Австралії і Канади. А 1960 рік став "Роком Африки" - відразу 15 країн цього континенту отримали незалежність, Британська і Французька колоніальні імперії перестали існувати.

Держава Час найвищого розквіту Площа під час найвищого розквіту
Британська імперія 1918 р 42, 75 млн км
Монгольська імперія 1265-1361 рр. 38 0 млн км
Російська імперія 1866 р 22, 8 млн км
Радянський Союз 1945-1990 рр. 22, 4 млн км
Іспанська імперія 1790 р 20 0 млн км

В результаті всіх цих змін найбільшими державами світу стали Радянський Союз і його наступник - Росія. Такий стан існує і зараз. А ось яка країна виявиться найбільшою в світі через кілька десятиліть, навряд чи хтось може сказати. Швидше за все, утворень на кшталт Британської або Російської імперій не буде. Не дарма ж в минулому столітті з'явилася концепція неоколоніалізму, згідно з якою немає необхідності юридично підпорядковувати колонії.

Цілком достатньо залежності економічної. При цьому державний бюджет не несе навантаження у вигляді витрат на розвиток залежних територій і на підйом рівня життя людей, які мешкають.А природні і людські ресурси власних економічних колоній експлуатуються з мінімальними витратами. По крайней мере, політична практика "провідних економічних держав світу" в другій половині минулого століття і на початку століття нинішнього це підтверджує.