Найбільший материк на Землі

Найбільший материк на Землі

Стародавні народи, що жили навколо Середземного моря, розрізняли Європу і Азію, вважаючи, що межею між ними служать протоки Босфор і Дарданелли, і далі - Чорне море і річка Танаїс (Дон). Зрозуміло, що такий поділ склалося через те, що великі простори материка були тоді погано вивчені. Чорне море виявилося всього лише великим затокою Атлантичного океану, внутрішнім морем в глибині гігантського материка, який отримав згодом ім'я Євразія. Цей найбільший материк на Землі досліджувався довго, остаточно його узбережжі було нанесено на карту лише в 19 столітті. Але до сих пір в його глибинах є чимало білих плям.

Зміст статті

 • Рельєф
 • Природні зони
 • Населення

Рельєф

Ландшафт Євразії вражає різноманітністю. Тут є всі види рельєфу - від великих низинних рівнин (Західно-Сибірська і Східно-Європейська рівнини) до високогірних плато (Тибет). Найвища точка планети - гора Джомолунгма (8848 м), а найглибша сухопутна западина - узбережжі Мертвого моря, що лежить на 427 метрів нижче рівня Світового океану. Найбільше озеро, яке навіть посоромилися називати озером, - Каспійське море - також знаходиться в центрі Євразії. Цьому континенту належить багато географічних і ландшафтних рекордів, які важко навіть перерахувати. Досить сказати, що один з шести материків Землі займає 36 відсотків (більше третини!) Суші.

Найбільш великими гірськими системами Євразії є:

 • Гімалаї,
 • Альпи,
 • Кавказ,
 • Гіндукуш,
 • Каракорум,
 • Тянь-Шань, Куньлунь,
 • Алтай,
 • Паміро-Алай,
 • Тибет,
 • Саяно-Тувинської нагір'я,
 • Деканское плоскогір'я,
 • Середньосибірське плоскогір'я,
 • Карпати,
 • Урал.
 • Але ось який рекорд не належить Євразії - так це володіння найдовшою або самої багатоводною річкою світу. Подібне становище склалося саме завдяки різноманіттю материкового рельєфу. Численні гірські системи розчленовують його поверхню на ізольовані в ландшафтному відношенні області, не дозволяючи водним потокам стати повноводними і сверхпротяженнимі. Найбільш повноводною і найдовшою річкою світу стала Амазонка, площа водозбору якої становить майже половину площі Південної Америки - материка з простим рельєфом.

до змісту ↑

Природні зони

В Євразії представлені всі природні зони нашої планети. На крайньому півдні це круглий рік жаркий і вологий світ екваторіальних лісів, де "погода одночасно є кліматом". У міру просування на північ клімат змінюється на помірний, де вже є зміна пір року. А на крайній півночі Євразії розташована млява арктична пустеля, де не росте нічого і де навіть тундра - вже південь.

Завдяки різноманітності рельєфу і наявності теплих і холодних морських течій місцевості, що лежать на одній широті, можуть дуже сильно відрізнятися кліматом. Наприклад, місто Владивосток розташований майже на півтора градуси південніше, ніж кримська Ялта. Але середньорічна температура у Владивостоці +4, 4 градуси за Цельсієм, а в Ялті +13, 1. На одній широті з Ялтою знаходяться такі всесвітньо відомі культурні центри, як Равенна і Генуя, також лежать в області з теплим кліматом.

В глибині території Євразії, на великій відстані від океанів, розташовані райони з різко континентальним кліматом. Різниця між зимовими і літніми температурами в таких районах досягає досить високих значень. Найбільш суворий клімат внутрішніх областей Монголії. У пустелі Гобі добові коливання температури можуть досягати 40 градусів - від +20 за Цельсієм вдень до -20 вночі. А абсолютні річні коливання тут ще більше - до 113 градусів: максимальна річна температура +58 градусів за Цельсієм, мінімальна зимова -55 градусів.

до змісту ↑

Населення

Найбільший на Землі материк населяють майже 5 мільярдів чоловік, що становить приблизно 75 відсотків чисельності населення Землі. Найбільш густонаселеними є Китай і Індія. У цих двох країнах проживає близько половини мешканців материка. Населення багатьох країн Південної та Південно-Східної Азії зростає швидкими темпами.

населяють Євразію народи належать до 21 мовної сім'ї, ще 4 мови мають статус ізоляту, і 12 мов не вдалося класифікувати. Найбільш "багатою" є індоєвропейська мовна сім'я, що складається з 449 мов, що входять в різні групи. А найбільший за кількістю носіїв - китайську мову. На ньому говорить 1, 213 млрд чоловік.

Протягом минулого століття населення континенту росло швидкими темпами. Особливо сильно збільшилася кількість жителів Китаю. За період з 1960 по 2010 роки його населення зросло з 680 млн до майже 1, 4 млрд - більш ніж удвічі! Але завдяки політиці обмеження народжуваності китайському уряду вдалося стабілізувати становище. Сьогодні темпи приросту населення складають 0, 49 відсотка в рік, будучи одними з найнижчих в світі.