Найбільший сом в світі

Найбільший сом в світі

Сом - це найбільша прісноводна риба. Крупніше нього тільки представники сімейства осетрових (наприклад, білуга - до 1, 5 тонн), але вони не є суто прісноводними. Осетрові відносяться до прохідних риб, які можуть жити як в прісній воді, так і в солоній. Чутки про те, скільки важить найбільший сом у світі, ходять різні. За свідченням сучасників, у 18-19 століттях, коли наші річки були набагато чистіше, а рибалок - менше, ці прісноводні хижаки виростали до величезних розмірів - до 400-500 кілограм і навіть більше. Але і зараз інколи трапляються справжні річкові монстри.

Зміст статті

  • З життя річкового монстра
  • І все-таки: хто рекордсмен?

З життя річкового монстра

Маленькі соми харчуються в основному водяними комахами і їх личинками. Ставши постарше, переходять на молюсків і жаб. А дорослі, досвідчені соми можуть поїдати велику рибу (навіть щук), необережно присіли підгодуватися качок, зрідка нападають і на людину. Останнє твердження - не пусте "страшилка": є документально зафіксовані випадки, коли в шлунку спійманого сома знаходили останки раніше зниклих дітей або жінок.

Великий голодний сом може потягти на дно навіть сильного дорослого чоловіка, необережно заплив на глибину. А в Хоперського заповіднику місцеві єгері були свідками, як сом, виринувши з води, поцупив у воду оленя, який прийшов на водопій, - прямо як африканський крокодил, який полює таким чином на сухопутних тварин!Звичайно, проковтнути оленя цілком сом не може, але він не гребує і падлом. Відтягнувши жертву в затишне місце на дні річки, він повертається до неї через кілька днів.

В межах СНД соми живуть у великих водоймах майже по всій європейській частині, за винятком північних районів. А в Азії - в басейні Аральського моря і озера Балхаш. Незважаючи на практично повне пересихання Аралу, в річках, що живлять це море - Амудар'ї і Сирдар'ї, - можна зустріти досить великі екземпляри. В інших країнах сом мешкає і в більш південних широтах, наприклад в Південній і Південно-Східній Азії.

до змісту ↑

І все-таки: хто рекордсмен?

В різних джерелах опубліковані різні відомості про те, який сом зі спійманих людиною є найбільшим. Немає одностайності навіть у Книзі рекордів Гіннесса. Отримані відомості ви можете побачити в наступній таблиці:

Маса, кг Час затримання Річка
347 19 век Волга (Росія)
292 2005 рік < Меконг (Таїланд) 205
2001 рік Ебро (Іспанія) 130 Кредит> 2009 рік
Або (Казахстан) 120 Кредит> 2009 рік Марна (Франція)
Зрідка в ЗМІ трапляються повідомлення про затримання сомів важче 400 кілограм. Правда, журналісти грунтуються в основному лише на словах рибалок, нібито вилов такого річкового гіганта. Але ніхто не може надати не тільки документальних результатів зважування, а й навіть простого фото сома-рекордсмена. Тому дані відомості краще віднести до розряду рибальських байок. Цікаво, що соми добре приживаються на новому місці. Зокрема, дві з п'яти великих рибин, зазначених в таблиці, були спіймані в річках Іспанії та Франції. А ці регіони не є природним ареалом їх проживання. Річки Іспанії в останні роки нерідко згадуються в якості місць, де виловлювалися дуже великі представники даного сімейства.Якщо так піде і далі, не виключено, що з часом ми станемо свідками того, що найбільший в світі сом буде спійманий на Піренейському півострові. Схоже, життя там припала йому дуже до душі.