Різниця між питаннями "хто?" і "що?"

Різниця між питаннями "хто?" і "що?"

Питання "хто?" і що?" мають важливе схожість - обидва вони відповідають одному і тому ж лексико-граматичному класу мови. Яка категорія мається на увазі і чим відрізняються питання "хто?" і що?" - про це розповідається далі.

Зміст статті

  • Які слова відповідають на ці питання
  • Порівняння

Які слова відповідають на ці питання

В центрі уваги тут виявляються іменники. Ці слова позначають предмет. Причому маються на увазі не тільки конкретні речі (ваза, крісло, ліхтар), але і особи (дівчина), явища (веселка), процеси (танення) та інші категорії.

до змісту ↑

Порівняння

Слова згаданої частини мови розбиваються на дві групи, з чим і пов'язане відміну питань "хто?" і що?". Одну з них складають одухотворені іменники. Саме з ними співвідноситься перший з названих питань. "Хто?" можна задати до будь-якому слову, яка називає людини (брат, професор, доктор) або тварина (лось, гепард, снігур).

Крім цього, є розряди слів, що позначають фактично неживі предмети, але відносяться до живим іменником і отже теж відповідають на питання "хто?". Такими словами є, наприклад, ті, що називають персонажів, які подаються як живих (русалка, домовик), або ляльок (матрьошка, ведмедик).

Інше питання - "що?" - задають до іменником неживим.Здебільшого вони називають неживі предмети (мінерал, стіл, небо). Однак до цієї ж групи зараховують і деякі слова, пов'язані за змістом з живими об'єктами. На питання "що?" відповідають, наприклад, назви рослин (жоржин, тополя) або груп людей (студентство).

Між словами, що співвідносяться з кожним з двох питань, є граматична різниця. Так, у одушевлених іменників знахідний відмінок повністю збігається з родовим (бачу кого? - малюків, немає кого? - малюків), а у неживих він утворюється так само, як називний (бачу що? - листя, є що? - листя).

Описані збіги спостерігаються у слів кожної групи, спожитих у множині. У певних випадках точно таке ж дублювання відмінкових форм відбувається і у іменників однини, що належать до двох обговорюваних категоріям.

Примітно також, що для іменників середнього роду одухотворення, як правило, не характерно. Тому, розглядаючи, в чому різниця між питаннями "хто?" і "що?", слід зазначити: на перший з них відповідають переважно слова, рід яких чоловічий чи жіночий, а на другий - в тому числі і середній.