Різниця між зварюванням і пайкою

Різниця між зварюванням і пайкою

У випадках, коли використання заклепок, болтів або клею не представляється можливим, виходом із ситуації стає зварювання або паяння. Сполуки, що утворюються за допомогою цих технологій, можуть бути схожими на вигляд. Але по своїй суті два процеси є абсолютно різними.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Зварювання - з'єднання деталей, найчастіше металевих, шляхом нагрівання до ступеня плавлення їх дотичних частин. Існують також зварювальні методи, які передбачають скріплення деталей між собою під великим тиском без застосування нагріву.

Зварювання

Пайка - з'єднання деталей за допомогою введення в місце стику спеціального сполучного компонента.

Пайка до змісту ↑

Порівняння

Кожна з цих операцій дозволяє отримати нероз'ємне з'єднання. Але відмінність зварювання від пайки полягає в тому, що тільки зварювання може здійснюватися без участі допоміжних компонентів. У таких випадках краю виробів плавляться і поєднуються, а потім з'єднання застигає. Якщо в шов вводиться присадний матеріал, то він за своїми властивостями близький до того, з якого зроблені зварювані деталі.

При пайку завжди використовується додаткове речовина - припій. Його важливою характеристикою є температура плавлення. Вона обов'язково повинна бути нижчою за ту, яку мають матеріали основних деталей.Під час процедури спаюється об'єкти залишаються твердими, а розм'якшений припій обволікає стикуються поверхні і заповнює простір між ними. Весь процес дещо нагадує склеювання.

До речі кажучи, фізика на питання, в чому різниця між зварюванням і пайкою, відповідає так: при зварюванні під дією сильного нагрівання відбувається дифузія молекул самих з'єднуються виробів, а при пайку частки цих виробів взаємодіють тільки з припоєм, але не між собою.

Слід зазначити, що пайка, що виключає розплавлення основних матеріалів, з успіхом застосовується для скріплення самих мініатюрних деталей. При цьому їх можна багаторазово роз'єднувати і знову з'єднувати без ризику деформації або погіршення механічних властивостей. Це особливо важливо, наприклад, при ремонті ювелірних виробів.

до змісту ↑

Таблиця

Зварювання Пайка
Може здійснюватися без введення додаткового матеріалу Використовується припій
Вироби плавляться Вироби плавляться
Основні матеріали змішуються < Основні матеріали не взаємодіють між собою для з'єднання дрібних деталей не застосовується
Підходить для з'єднання мініатюрних деталей