Різниця між моржем і тюленем

Різниця між моржем і тюленем

Мало кому відомо, що в світі існує 35 видів ластоногих. При цьому лише третина з них зустрічаються на території Росії. Тюлені діляться на два великих сімейства, кожне з яких, в свою чергу, дробиться на різні типи. Моржі же стоять особняком і налічують всього один вид. Крім ходіння на ластах і проживання в суворих кліматичних умовах, що розглядаються ссавці мають досить багато схожих рис. Але і відмінностей між ними існує чимало. Переконатися в цьому можна, лише поглянувши на тварин з боку. У даній статті ми розглянемо, чим відрізняється морж від тюленя.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Морж

Морж - морський ссавець, єдиний представник свого сімейства, що належить до групи ластоногих. Займає проміжне ланка між вухастими і справжніми тюленями. Володіє потужним тілом, розмір якого поступається лише габаритами морського слона. Але оскільки дані тварини не перетинаються в природному середовищі, морж є абсолютним гігантом серед ластоногих в своєму ареалі проживання. Довжина його тіла може доходити до 4 метрів, а вага - до 2 тонн. Головною відмінною рисою тваринного вважаються величезні ікла, які виконують допоміжну функцію. Без них великий і важкий морж просто не зміг би видертися на крижину, так само як і вибратися на поверхню води при затягуванні лунки.Не дарма назва цієї тварини перекладається як "ходить зубами". Крім того, бивнями морж відкопує їжу з морського дна. Дивно, але спати ссавці можуть не тільки на суші - їх тіла містять близько 200 кг жиру і є непотоплюваними.

Тюлень

Тюлень - морський ссавець, що належить до групи ластоногих. Тварини діляться на два сімейства. Вухаті тюлені названі так завдяки наявності зовнішніх слухових отворів. Імовірно вони походять від примітивних медведеобразних. Друге сімейство іменується "справжніми" тюленями. Вважається, що їх предками були примітивні куньи. Далекими родичами ссавців з одного боку є наземні хижаки, а з іншого - китоподібні, що ведуть повністю водний спосіб життя. Вага тюленів змінюється в залежності від сезону і кількості накопиченого жиру. У зимовий період він може багаторазово збільшуватися і перевищувати 300 кг. Середня довжина тіла тварини становить 2-2, 5 м.

до змісту ↑

Порівняння

Для початку зробимо висновки на підставі вже викладених фактів. Як зрозуміло з наведених описів, морж відрізняється величезними габаритами. По довжині тіла тюлень поступається йому практично вдвічі, а за вагою і зовсім в кілька разів. Крім того, морж володіє великими бивнями. Середня їх довжина становить близько 1 м, а вага доходить до 5, 5 кг. Найчастіше самці використовують свої ікла для сутичок. В цілому ж вони просто необхідні тваринам для виживання в суворих умовах.

Крім того, моржі не володіють вушними раковинами, тоді як у деяких видів тюленів вони присутні. Також на морді першої тварини можна виявити жорсткі широкі вуса, по своїй товщині порівнянні з дротом.Вони носять назву "вібриси" і виступають дотикальним органом, що дозволяє ссавцю орієнтуватися в просторі. В цьому і полягає ще одна відмінність моржа від тюленя, у якого вуса істотно тонше і менш чутливі. Та й шкіра у нього набагато більше гладка і ніжна на дотик. У моржів покрив дуже товстий і зморшкуватий, схильний до утворення наростів. На тілі тварин можна розрізнити невеликі рідкісні волоски, які з роками і зовсім пропадають. У тюленів ж чітко видно коротка, м'яка і густа шерсть.

Особливу увагу варто приділити способу пересування тварин. У моржів і деяких видів тюленів передні лапи досить широкі, а задні можуть згинатися в п'ятковому зчленуванні. Завдяки цьому ссавці здатні пересуватися по суші "кроками". При цьому задні кінцівки справжніх тюленів не здатні підгинатися вперед, в зв'язку з чим по суші вони повзають на черевці, подібно гусеницях.

Що ж стосується способу життя ссавців, то моржі завжди збираються в групи по 10-20 особин, а часом навіть утворюють багатотисячні лежбища. Стадо тримається скупчено і не розбрідається по береговій лінії. Моржі дуже миролюбні по відношенню один до одного, чого не скажеш про тюленях, серед яких трапляються сутички в шлюбний період, а у відносинах встановлюється ієрархія. Стадний інстинкт у них виявляється слабше. Найчастіше тварини годуються і відпочивають окремо один від одного. Але в разі небезпеки вони уважно стежать за поведінкою "сусідів". З лежбищ тюленів завжди доноситься веселий гомін, адже ці тварини дуже товариські. А ось моржі вважають за краще мовчати. Звичайно, ревіти вони вміють, причому роблять це досить голосно, але вдаються до таких голосовим прийомам лише в крайньому випадку.

Підіб'ємо підсумок, в чому різниця між моржем і тюленем.

до змісту ↑

Таблиця

Морж Тюлень
Довжина тіла може доходити до 4 метрів, а вага - до 2 тонн Довжина тіла становить 2-2, 5 м, вага - близько 300 кг
Присутні масивні ікла Бивні відсутні
Немає вушних раковин У деяких видів є зовнішні слухові отвори
На морді є товсті жорсткі вібриси, виконують дотикальну функцію Тонкі, менш чутливі вуса
Товстий зморшкуватий покрив, схильний до утворення наростів Більш ніжна і тонка шкіра
На тілі присутні рідкісні волоски, що просиджують з роками Ті ло вкрите густою, короткою і м'якою шерсткою
Пересуваються по суші "кроками" Деякі види повзають на черевці
Завжди збираються групами Стадний інстинкт виявляється слабше
Миролюбні по відношенню один до одного нерідкі сутички, присутній ієрархія
Подають голос в крайньому випадку Дуже товариські