Різниця між тундрою і тайгою

Різниця між тундрою і тайгою

Тундра і тайга - дві природні зони, які разом займають добру третину материків Євразії та Північної Америки.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Тундра - це природна зона, яка відрізняється грунтом з вкрай низьким вмістом гумусу і вельми мізерною рослинністю.

Тайга - це природна зона, яка характеризується домінуванням хвойних дерев над іншими представниками рослинного співтовариства.

до змісту ↑

Порівняння

Зона тундри простяглася стрічкою через все материки Північної півкулі. Вона проходить широкою смугою в Північній Америці і вужчою в Євразії, орієнтуючись або "спираючись" на лінію Північного полярного кола. На обох материках зона тундри знаходиться між зонами тайги і зоною арктичних пустель.

Тундра на Кольському півострові

Тайга розташована на південь від тундри. Ширина смуги тайги в Північній Америці така ж значна, як і зона тундри, а в Євразії смуга тайги практично в 2 рази ширше, ніж зона тундри.

Зона тундри приурочена до Субарктичний кліматичного поясу. Середні температури літа тут коливаються від 0 ° C до + 15 ° C, а зими - від -5 ° C на заході до -45 ° C в центральній і східній частині материків. Кількість опадів змінюється із заходу на схід, але не перевищує значення в 400 мм.

Зона тайги приурочена до північної частини помірного кліматичного поясу.Середні температури літа в тайзі варіюють від 5 ° C до + 25 ° C, а зимові - від 0 ° C на заході до -45 ° C в центральній і східній частині материків. Кількість опадів змінюється із заходу на схід, але не перевищує межі в 600 мм.

Через суворі кліматичні умови грунту в тундрі сформувалися тундрово-глейові і торф'янисті з мінімальною кількістю гумусу. Значна частина тундри знаходиться в зоні вічної мерзлоти, тому грунт там не формується. Це - кам'яниста тундра.

Клімат тайги дозволив сформуватися щодо більш родючим підзолистим грунтам.

На дуже мізерних грунтах, в умовах вічної мерзлоти і короткочасного, всього в три місяці, періоду весни-літа-осені, в тундрі добре ростуть лише мохи та лишайники, а також невисокі злаки і карликові, кустарнікоподобние верби і берези.

В тайзі, в якісно кращих умовах і на більш родючих ґрунтах, виростають светлохвойние (сосна, кедр) і темнохвойні (ялина, модрина) лісові масиви. Обидва підвиду тайги відрізняються рідкісним підліском і одноманітним, мізерним у видовому відношенні трав'яний-моховим покровом. У північноамериканської тайзі поруч з хвойними деревами ростуть клени, буки, дуби, берези і каштани.

Тайга. Вид згори

В тундрі живуть переважно північні олені і карібу, полярні лисиці і вовки, снігові барани, лемінги, зайці, песці, куріпки і полярні сови.

Тайга стала надійною домівкою для благородних оленів, лосів, козуль, ведмедів, вовків, росомах, рисей, глухарів, рябчиків, клестов, опосумів, дикобразів, скунсів і величезної кількості хутрового звірини.

Тундра використовується людиною лише як полігон для видобутку паливних ресурсів, а також руд цінних металів.Повільно відновлюється і важко страждає від присутності людини.

Тайга використовується як джерело деревини, хутра, ягід і грибів, але легко і швидко відновлюється.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Тундра розташована на північ від, тайга - південніше.
  2. Тундра тягнеться практично вздовж обох материків Північної півкулі, а тайга переривається зонами висотної поясності.
  3. Тундра - це субарктический кліматичний пояс, а тайга - помірний.
  4. В тундрі холодніше і суші, в тайзі - щодо тепліше і вологіше.
  5. Грунти тайги більш родючі, ніж грунту тундри.
  6. Тайга - це глобальне царство дерев, тундра - це мохи, лишайники, злаки і карликові дерева.
  7. Обидві зони відрізняє різний господарське використання людиною їх територій, а також швидкість, з якою вони відновлюються після експлуатації їх ресурсів.