Різниця між настоянкою і екстрактом

Різниця між настоянкою і екстрактом

Погодьтеся, складно уявити собі абсолютно здорового сучасної людини. Погана екологія, важкі умови праці, нервові потрясіння роблять нас сприйнятливими до різного роду недуг. У боротьбі з ними людям допомагають всілякі ліки: таблетки, мазі, краплі, аерозолі. Непоганими цілющими властивостями також славляться настоянки і екстракти, в широкому достатку представлені на полицях аптек. Останні кошти нерідко мають схожу складом і показаннями до застосування. Так на якому ж з них варто зупинити свій вибір на тому чи іншому випадку? Спробуємо розібратися, чим відрізняється настойка від екстракту.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Настоянка - рідка лікарська форма, спиртове або водно-спиртове витяг з рослинної або тваринної сировини без термічної обробки. У медичну практику була введена в XIV столітті. Слово утворено від латинського tingere, що означає "фарбувати, намочувати". Готується напій на медичному очищеному спирті міцністю від 30 до 95 градусів. Сировиною можуть виступати як свіжі, так і висушені рослини. Вони заливаються спиртом і відстоюються протягом 7-10 днів. Далі відбувається очищення витяжки, після чого готовий продукт розливається в тару і упаковується.

Настоянка

Приготована за всіма правилами "мікстура" повинна бути абсолютно прозорою, незалежно від кольору.Вживається напій в мінімальному дозуванні і переважно в чистому вигляді, проте при необхідності допускається розбавляти його водою. Гіркі аптечні настоянки нерідко виступають більш дешевою альтернативою горілці. Тому вони користуються широкою популярністю серед нижчих верств населення, схильних до алкогольної залежності.

Екстракт - висококонцентрований витяг з лікарської рослинної або тваринної сировини. Слово утворено від латинського extraho, що означає "витягую". Екстракти представлені як рухливими або в'язкими рідинами, так і сухими масами. Мінімальний рівень вологи в них може складати всього 5%. Залежно від розчинника продукт буває водним, спиртовим, масляним, вуглеводневим і т. Д. У медицині під терміном мається на увазі лікарська форма, отримана методом екстрагування (вичавлювання / настоювання / випарювання). Однак даний продукт використовується не тільки в лікарських цілях. Його застосування визначається консистенцією і натуральною основою. Так, масляні екстракти рослин і цілющих трав найбільш часто використовуються в косметології та медицині, спиртові виступають відмінним антисептиком, а сухі вельми затребувані в кулінарії і промисловості.

Екстракт до змісту ↑

Порівняння

Для початку порівняємо технологію виготовлення продуктів. Кожен з них виробляється на основі рослинної або тваринної сировини. Для приготування настоянок воно заливається спиртом і витримується протягом певного часу. Будь-яка термічна обробка при цьому не потрібно. Цілком очевидно, що готовий продукт виходить рідким. Фортеця настоянок може доходити до 95 градусів.Що ж стосується екстрактів, то вони далеко не завжди є спиртовими. Як розчинник нерідко виступають також ефірні масла, вода, СО2 і т. Д. Продукт може виходити різними методами, будь то наполягання, віджимання, висушування або випарювання. В останніх випадках суміш піддається термічній обробці. Готовий продукт має різну консистенцію: рідку, в'язку, суху.

Ще одна відмінність настоянки від екстракту полягає в концентрації лікарських речовин. У випадку з першим продуктом вона не надто висока. При використанні звичайного сировини настоянки готуються в співвідношенні 1: 5, тоді як при застосуванні сильнодіючого - 1: 10. Існують також проміжні варіанти. Концентрація екстрактів на порядок вище. Якщо мова йде про рідкому продукті, то вона дорівнює 1: 2, якщо про в'язкому або сухому - 1: 1.

Підіб'ємо підсумок, в чому різниця між настоянкою і екстрактом.

Настоянка Екстракт
Буває виключно спиртової Сировина може розчинятися не лише в спирті, а й в ефірних маслах, воді і т. Д.
Виходить за допомогою відстоювання продукту Існує безліч способів приготування (віджимання, висушування, випарювання і т. п.)
Процес приготування не має на увазі термічної обробки В деяких випадках сировину піддається впливу високих температур
Має виключно рідку консистенцію Може бути рідким, в'язким або сухим
Володіє порівняно невисокою концентрацією л екарственних речовин Готується в співвідношенні 1: 1 або 1: 2