Різниця між градусником і термометром

Різниця між градусником і термометром

Таке звичне для нас пристосування, як термометр, в розмовній мові часто замінюється синонімом "градусник". Здавалося б, це абсолютно ідентичні винаходи, які нічим не відрізняються один від одного. Чи так це насправді?

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Градусник - утворене від слова "градус" розмовне найменування термометра.

Термометр - прилад, який використовується для вимірювання температури води, ґрунту, повітря і т. Д.

до змісту ↑

Порівняння

Винайдений в 1597 році Галілеєм прилад для підняття води за допомогою нагрівання отримав назву "термоскоп". Він виглядав як невеликий скляну кульку з трубкою. Кінець трубки занурювався в посудину з водою, а кулька злегка нагрівався. Після закінчення часу повітря знову охолоджувався, його тиск ставало менше, а вода в трубці піднімалася на деяку висоту. У разі потепління тиск повітря в кульці знову зростала, а рівень води в трубці знижувався. Через 60 років термоскоп був удосконалений вченими з Флоренції. Він придбав шкалу з намистин, а повітря з кульки і трубки був відкачано. Це дозволило кількісно і якісно порівнювати температури тел. Пізніше кулька термоскопа був перевернутий вниз, посудину видалений, а вода замінилася спиртом.Дане пристосування стало іменуватися "термометром".

Термометр для виміру температури тіла

На сьогоднішній день термометром іменується прилад, призначений для вимірювання температури тіла, води, повітря і т. Д. Існують газові, оптичні, інфрачервоні, рідинні, електричні і механічні термометри. Градусник ж - не що інше, як розмовна аналог термометра, що відбувся від слова "градус". Це просторічне вираз нерідко можна почути в повсякденній мові, проте фахівці використовують виключно термін "термометр". Також слово "градусник" має й інше значення. Так ще називають важіль регулювання точності механізму в механічному годиннику.

Зараз все більшу популярність завойовують електричні термометри, адже вони значно безпечніше і зручніше ртутних аналогів. Принцип їх роботи грунтується на зміні провідникового опору, що супроводжується зміною температури навколишнього середовища. Також широким попитом користується таке сучасний винахід, як інфрачервоний термометр, який не потребує безпосереднього контакту з тілом людини. У деяких країнах він вже набув широкого поширення в багатьох медичних установах.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Термометром іменується прилад, призначений для вимірювання температури тіла, води, повітря і т. д. Градусник ж - не що інше, як розмовна аналог термометра, що відбувся від слова "градус".
  2. Слово "термометр" має тільки одне значення. Градусником також називають важіль регулювання точності механізму в механічному годиннику.