Різниця між податком і митом

Різниця між податком і митом

В законодавстві багатьох країн світу, в тому числі і в Росії, закріплені процедури стягування з громадян і організацій податків і мит. У чому специфіка даних типів платежів до бюджету країни?

Зміст статті

 • Факти про податок
 • Факти про мито
 • Порівняння
 • Таблиця

Факти про податок

Під податком прийнято розуміти встановлений державою платіж в бюджетну систему, що нараховується:

 • на дохід або прибуток, що отримуються платниками податків внаслідок трудової або підприємницької діяльності;
 • на актив, що має ринкову вартість (наприклад, нерухомість або транспортний засіб) і неоподатковуваний відповідно до законодавства;
 • на користування тим чи іншим інфраструктурним ресурсом - наприклад, казино або торговим центром.

Податки в РФ класифікуються на федеральні, регіональні і місцеві. Але затверджуються вони у всіх випадках на федеральному рівні - влади в суб'єктах РФ і муніципалітетах не можуть вводити свої платежі.

Ключова ознака податку - його обов'язковість. Якщо громадянин або організація не сплатять його вчасно, то держава має право ініціювати процедуру стягнення відповідного платежу.

Податок повинен мати:

 • об'єкт (дохід, прибуток, актив);
 • базу (конкретний обсяг доходу, прибутку, величину ринкової вартості активу);
 • ставку (скільки відсотків від доходу, прибутку або ринкової вартості активу людина або організація повинні заплатити державі).

Зазначені складові податку закріплюються законодавчо. Також в нормативних актах, що затверджуються державою, фіксується порядок, відповідно до якого податок повинен обчислюватися, і то, в які терміни його необхідно сплачувати.

Розглянуті платежі, як правило, носять періодичний, а не одноразовий характер. Тобто сплачуються вони відповідно до більш-менш стабільним графіком. Наприклад, ПДФО з зарплати громадянина вноситься його роботодавцем в бюджет щомісяця. Податок за ССО сплачується щоквартально.

Платежі, про які йде мова, іноді можна повертати з бюджету - у вигляді різних відрахувань. Підставою для їх надання може бути, наприклад, покупка громадянином квартири - в цьому випадку він має право повернути 13% від витрат на її придбання за рахунок сплаченого ПДФО.

до змісту ↑

Факти про мито

Під митом , якщо слідувати нормам законодавства РФ, прийнято розуміти платіж, який:

 • стягується з громадян і юросіб при зверненні за деякими видами послуг , що надаються державними органами, - таких як, наприклад, реєстрація підприємства, оформлення закордонного паспорта;
 • стягується з громадян і юросіб при ввезенні деяких видів товарів з-за кордону або їх вивезенні за межі РФ.

Сплата мит - процедура добровільна. Але без їх попереднього перерахування в бюджет РФ громадянин або організація не зможуть скористатися відповідними державними послугами, а в ряді випадків - перевезти товар через кордон.

Сплата мит, як правило, носить одноразовий, а не періодичний характер. Дані платежі в загальному випадку не повертаються державою - тільки якщо будуть внесені на рахунки бюджету фізичною або юридичною особою помилково.

Мита бувають тільки федеральними - незалежно від того, яким саме органом влади стягуються.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність податку від мита в тому, що платіж першого типу обов'язковий, якщо громадянин або організація отримали дохід, прибуток або актив, що підлягають оподаткуванню. Мита, в свою чергу, сплачуються добровільно - але як умова отримання державних послуг або здійснення законної перевезення товару через кордон.

Приводи для справляння з фізичної або юридичної особи податків, як правило, з'являються у держави частіше, ніж необхідність сплати ними мита. І це зумовлює той факт, що перші є в основному періодичними платежами, а другі - одноразовими.

Розглянувши, в чому різниця між податком і митом, відобразимо висновки в невеликій таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Податок Мито
Що спільного між ними?
Обидва типи платежу вносяться до бюджету РФ
У чому різниця між ними?
Платяться за фактом отримання платником податку доходу, прибутку, придбання активу зі значною ринковою вартістю Платяться за отримання державних послуг, за можливість перевезти товар через кордон
Обов'язкові В загальному випадку добровільні
Можуть бути федеральними , регіональними, муніципальними Бувають тільки федеральними
Як правило, є періодичними платежами Зазвичай є одноразовими платежами
Можуть бути повернуті у вигляді вирахування у випадках, передбачених законом Можуть бути повернуті тільки при помилковою сплаті