Різниця між болотом і озером

Різниця між болотом і озером

Болота і озера є компонентами вод суші, а також невід'ємними структурними одиницями гідросфери і великого кругообігу води в природі. Їх безліч, але вони по-різному використовуються людьми. Іноді озеро здатне перетворитися в болото, але зворотного процесу ще ніхто не спостерігав. У чому різниця між обома об'єктами і в чому причина такої однобокої метаморфози, ми зараз спробуємо встановити.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Болото - це надто увлаженной ділянка земної поверхні, на якому ростуть вологолюбні рослини. Пізніше їх напіврозкладені останки стають торфом. Окремі вчені називають болотом ділянку, шар торфу в якому не менший, ніж 30 см. Особливістю болота є те, що вода в ньому не тече, а застоюється. Найбільші площі боліт спостерігаються в межах Західно-Сибірської рівнини і на території Амазонської низовини.

Озеро - це замкнутий природне поглиблення в земній корі, яке заповнене водою. Найбільшим озером на Землі визнано Каспійське море з площею 376 тис. Км², найглибшим - Байкал, глибина якого досягла 1620 метра. Вода всіх озер планети, рівномірно розподілена по її поверхні, вкрила б її 35-сантиметровим шаром.

до змісту ↑

Порівняння

Болота утворюються з озер.Спочатку на дно озера осідають крейда, глина, пісок. Таким чином вони наповнюють озерне поглиблення. Площа водойми зменшується. Мілководді заростає очеретом, осокою, рогозом. Згодом рослини поширюються на всю площу озера. Коли вони відмирають, їх останки падають на дно, накопичуються, ущільнюються і стають торфом. Так озеро перетворюється на болото. Іноді болотом стає низовина, в якій грунтові води залягають близько до поверхні.

Кенігзеє - найчистіше озеро Німеччини

Озера утворюються після того, як в земній корі утворилося поглиблення. Це може бути тектонічний розрив - озеро Байкал, Танганьїка або Ньяса. Це може бути опускання ділянки земної кори - Каспійське і Аральське море. Озеро може утворитися в результаті завалу полонини і перегородило ходу водного потоку - озера Паміру, український Синевир. Ідеальні круглі озера з'являються в кратерах заснули вулканів на Гаваях, в Кенії, Танзанії. Дані водойми можуть утворюватися в тих місцях, де пройшов або розтанув льодовик, або там, де був карстовий провал, в заплавах річок. На берегах морів утворюються лиманові озера.

Болота отримують свою вологу від проникаючих на поверхню підземних вод або від атмосферних опадів. Іноді харчування може бути змішаним. Озера отримують воду від атмосферних опадів, від підземних вод, від річок і тимчасових водотоків.

Болота використовуються як джерело торфу - цінного добрива, низькокалорійного палива, і як джерело археологічних знахідок. У безповітряному просторі болота відмінно консервуються потрапили туди артефакти, що були колись живими людьми і тваринами. Сьогодні доведена корисність боліт - вони є регуляторами рівня ґрунтових вод у своїй місцевості.У вологий період року вони збирають вологу, в сухий - віддають навколишніх річках, озерах і забезпечують водою колодязі.

Велике Похмуре Болото в США

Несолоні озера розглядаються як джерело прісної води. Всі озера є місцем вилову риби, відпочинку людей. Багато з них використовуються як транспортний шлях - Ладозьке, Женевське. Термальні озера придатні для лікування ряду захворювань.

Контур озер і боліт залежить від клімату місцевості та рельєфу, до якого вони належать. Статус, режим і контури водойм можуть змінюватися протягом року або періоду життя.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Болота і озера мають різні способи освіти.
  2. У озера більше варіантів харчування, ніж у болота.
  3. Людина по-різному використовує болота і озера в своїй господарській і рекреаційної діяльності.