Різниця між степом і тундрою

Різниця між степом і тундрою

Знання особливостей, фізичних характеристик і відмінностей природних зон, які послідовно змінюють одна одну на нашій планеті, дає можливість правильно оцінити їх агроклиматический ресурс, то є рівень корисності для представника виду Homo Sapiens.

Природна зона степ - це територія, на якій панує трав'яниста рослинність. Вона поширена в так званих середніх широтах - 40-50 паралель. В Євразії, де степ має максимальне в порівнянні з іншими материками поширення, назва зони відповідає загальноприйнятій звучанням. А ось в Північній Америці, Південній Америці та Нової Зеландії ім'я зони звучить як преріях, пампаси і туссокі відповідно. Якщо провести моніторинг країн, то найбільші ділянки степ займає на території Росії, США, Казахстану, України, Монголії та Аргентини.

Дана природна зона сформувалася на рівнинах, які мають недостатній рівень вологості і отримують достатню кількість сонячної енергії. Середні температури січня можуть опускатися до -40º за Цельсієм, а середнє значення температури липня досягає + 28º за Цельсієм. Кількість атмосферних опадів варіює в межах 250-450 мм на рік, а коефіцієнт вологості менше одиниці.

Степ

В таких умовах формуються родючі каштанові і чорноземні грунти. На них відмінно себе почуває суцільний килим різнотрав'я, злакових і цибулинних рослин.Це - ковила і типчак, чабер і тонконіг, дикий овес, астрагал, тюльпан і шавлія. До умов підвищеної посушливості, низьких зимових температур і відсутності деревної флори пристосувалися гризуни і копитні тварини. Степ заселена ховрашками, хом'яками, тушканчики. Символом прерій є бізони та дрохви. В таких умовах відмінно себе почувають гадюки і гримучі змії, орли, лунь, боривітер і жайворонки.

Тундра - природна зона, приурочена до лінії Північного полярного кола. Вона тягнеться широкою смугою вздовж північного закінчення Північної Америки і Євразії, що примикає до Північного Льодовитого океану. Тундра змінює тайгу, а потім поступається свої володіння зоні арктичних пустель.

Дана природна зона сформувалася в умовах обмеженої сонячної інсоляції і надмірного зволоження. В ту частину року, коли сонце панує в Північній півкулі, в тундрі фіксується полярний день. Середні значення температур липня-серпня можуть досягати 15 ° за Цельсієм. Коли сонце зміщується в Південну півкулю, природна зона виявляється в царстві Полярної ночі. Температури опускаються до -25, -40 ° за Цельсієм. Тундра вкривається сніговим покривом, по території "гуляють" сильні вітри. Кількість опадів дорівнює 400 мм, але через низький рівень випаровування коефіцієнт зволоження перевищує одиницю. Тому в цій природній зоні утворюється велика кількість озер, боліт і торфовищ.

Тундра взимку

В таких умовах сформувалися вкрай бідні на гумус тундрово-глейові грунти, які більшу частину року перебувають в промерзлому стані. Під час короткого літа відтає лише верхній горизонт, а велика маса отримала назву вічній грунтів.Поверхня тундри може бути кам'янистій або заболоченій.

В таких умовах можуть виживати мохи, лишайники, незначна кількість злаків і різнотрав'я, карликові верби і берези. Вони є притулком для лемінгів, білих куріпок, а також їжею для зайців-русаків, північних оленів, снігових баранів. Чисельність тундрових "вегетаріанців" регулюють вовки, лисиці і полярні сови.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Степ розташована в обох півкулях Землі, а тундра лише в одному.
  2. Різні типи клімату. Степ знаходиться в помірному, тундра - в субарктичному.
  3. Зони мають різний температурний режим і коефіцієнти зволоження.
  4. В тундрі набагато більше водних ресурсів, укладених в грунтових водах, численних озерах і болотах.
  5. Зони відрізняються видовим складом рослин і тварин.
  6. Грунти степу є ідеальною базою для використання в сільському господарстві, грунту тундри не уявляють практичної цінності для сучасних аграріїв.
  7. Через свою сільськогосподарської цінності, степ активно відчинялися, тому на землі збереглося обмежена кількість незайманих, цілинних масивів цієї природної зони. Тундра значно менше постраждала від господарської діяльності людини. Через суворість клімату і низькою практичної цінності тут збереглося безліч ділянок, куди ще не ступала нога людини.