Різниця між радгоспом і колгоспом

Різниця між радгоспом і колгоспом

Чи готова посперечатися, що слова "радгосп" і "колгосп" звучать в десятки разів частіше в мові наших батьків, і в сотні разів частіше - в мові наших дідусів-бабусь. Радянська епоха минула безповоротно, але історизм, які вона нам залишила, ще довго будуть жити в народній пам'яті. Наприклад, такі слова, як в заголовку статті, можна виявити в назвах вулиць практично будь-якого міста нашої країни. В такому випадку, знати, що лежить в основі цих схожих понять, наш борг.

Слово " колгосп " утворилося улюбленим радянським способом словотворення - це абревіатура. Чи означає вона в даному випадку "колективне господарство". Уявіть собі: що працівники-трудівники села мають загальні знаряддя праці, землю, самі розподіляють між собою роботу, дохід тощо. Це була ціла система, уклад життя зі своїм статутом, трудоднями, принципами тощо. Яка ж доля колгоспу сьогодні? Після розпаду колишнього режиму в 1991 році переважна більшості колгоспів припинило своє існування або переформувати, проте в нинішньому законодавстві, на подив, є місце "колгоспу" як повного синоніма сільськогосподарської артілі. В сьогоднішніх об'єднаннях такого типу ступінь колективізації висока, однак, не настільки, як в радянські часи.

Радгосп - це державне сільськогосподарське об'єднання часів радянської влади. Його не створювали самі возделивателі землі, в цьому перше його відмінність від колгоспу. У радгоспах працювали люди з певною заробітною платою, яку їм виплачувало держава, кожен сам за себе, по суті. З плином часу колгоспу стало важко змагатися з більшим радгоспом, тому і відбулося масове переформування колгоспів в радгоспи. Так як, згідно людської психології, люди набагато охочіше погоджувалися б в радгоспи, ніж колгоспи, життя в колгоспі була набагато більш "промальована" ЗМІ, кінематографом, книгами. Тому деяка "романтика" того часу була пов'язана саме з колгоспами. Деякі фермерські об'єднання зберегли свої радгоспні назви і до цього дня.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Радгосп був державним, колгосп - добровільним самостійним об'єднанням з внутрішнім керуванням
  2. В колгоспах працівники працювали за "трудодні", в радгоспах отримували заробітну плату
  3. Колгоспи "вимерли" раніше радгоспів через різницю в масштабах виробництва і фінансуванні.