Різниця між простим і переказним векселем

Різниця між простим і переказним векселем

Векселі бувають двох основних типів - прості і перекладні. У чому особливості тих і інших?

Зміст статті

 • Що являє собою простий вексель?
 • Що таке перекладної вексель?
 • Порівняння
 • Таблиця

Що являє собою простий вексель?

Під простим векселем прийнято розуміти цінний папір, що встановлює зобов'язання людини сплатити грошову суму за поточним боргу в тій величині, яка зафіксована безпосередньо в документі. Простий вексель за правовою природою дуже близький до борговій розписці: різниця між ними, по суті, полягає в тому, що остання не може бути використана в якості підстави для витребування боргу третіми особами.

натисніть на картинку для збільшення

У простому векселі вказується, що такий-то громадянин або фірма зобов'язується сплатити за пред'явленням відповідного документа таку-то грошову суму на користь такого-то суб'єкта - іншої фізособи або ж організації. Текст пишеться, як правило, від третьої особи ( "зобов'язується сплатити").

У простому векселі обов'язково:

 • вказівку найменування документа - "вексель";
 • безумовне обіцянку про сплату конкретної суми;
 • зазначення дати і місця складання документа, здійснення платежу;
 • ПІБ одержувача платежу або найменування фірми, якщо вона є уповноваженою стороною;
 • присутність підпису векселедавця.

Якщо в простому векселі не вказана дата платежу, то оплата за нього здійснюється векселедавцем за пред'явленням документа.

до змісту ↑

Що таке перекладної вексель?

Під переказним векселем прийнято розуміти документ, який підписується векселедавцем і містить в собі розпорядження про сплату будь-яким іншим суб'єктом грошової суми, зазначеної у векселі, за фактом пред'явлення документа векселедержателем. При цьому відповідний суб'єкт повинен акцептувати вексель - тобто визнати своє зобов'язання по сплаті грошової суми, зазначеної в документі. Як правило, суб'єкт погоджується робити це в силу того, що сам повинен векселедавця якусь суму, і в момент акцептування переказного векселя "погашає" її повністю або частково перед ним.

натисніть на картинку для збільшення

У переказному векселі зазвичай вказується, що такий-то громадянин або фірма просить такого-то людину або організацію сплатити за пред'явленням векселя таку-то суму на користь такої-то компанії або фізособи. Текст пишеться, як правило, від першої особи ( "прошу сплатити").

У переказному векселі обов'язково:

 • вказівку тих же реквізитів, що присутні в простий вексель;
 • вказівку ПІБ платника або найменування організації, яких векселедавець просить виконати зобов'язання по документу.

Акцептування переказного векселя здійснюється простий підписом платника на лицьовій стороні документа. Також він може написати на документі, що той акцептований.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність простого векселя від переказного полягає в тому, що за першим документом боржник зобов'язується сплатити обумовлену суму векселедержателю сам, а по другому - просить виконати відповідне зобов'язання іншої людини або організацію (які, швидше за все, самі щось повинні векселедавця).

Певні відмінності можуть спостерігатися в структурі векселів - в простому документі текст, який встановлює боргове зобов'язання, зазвичай пишеться від третьої особи, в переказному - від першого. Але це не головний критерій: важливо правильно відобразити те, хто саме зобов'язаний розрахуватися з векселедержателем. Перекладної вексель дійсний тільки за фактом його акцептування людиною або організацією, яких векселедавець просить погасити зобов'язання по документу.

В інших аспектах правові ознаки обох типів векселів збігаються: векселедержатель може передавати їх третім особам за індосаментом, правила нарахування відсотків і витребування боргу по обох документів - однакові.

Визначивши, в чому різниця між простим і переказним векселем, зафіксуємо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Простий вексель Переказний вексель
Що між ними спільного?
Обидва документи можуть бути передані векселедержателем будь-якого іншого особі в порядку індосаменту
Правила нарахування відсотків і витребування боргу, юридичні наслідки складання обох типів векселів - однакові
У чому різниця між ними?
Текст документа встановлює зобов'язання зі сплати суми за векселем за векселедавцем Текст документа встановлює зобов'язання зі сплати суми за векселем за особою, яка акцептує прохання векселедавця про погашення боргу
Текст документа пишеться, як правило, від третьої особи ( "зобов'язується сплатити") Текст документа, як правило, пишеться від першої особи ( "прошу сплатити")