Різниця між морем і затокою

Різниця між морем і затокою

Моря і затоки є структурними одиницями Світового океану. Їх визначення тотожні і лише детальний аналіз допоможе розкрити відмінності між цими базовими географічними поняттями.

Море - це частина Світового океану. Воно віддалене від нього острівними дугами, архіпелагами або підняттями дна. Завдяки деякій ізольованості в море формується свій гідрологічний режим - відмінна від довколишнього Океану температура, прозорість і солоність водних мас, а також власна система течій. Відмінності фізично-хімічних параметрів викликають появу власного видового комплекту флори і фауни.

В залежності від ступеня ізольованості від Океану все 67 морів нашої планети розділені на 4 групи - окраїнні, внутрішні і міжострівні водойми. Перша група - окраїнні моря, розміщені вздовж материків, на шельфі. Вони мають широку зв'язок з Океаном і відокремлені від нього лише низкою островів або півостровом. Наприклад, Баренцове, Японське або Карське море. На їхнє життя впливає "батьківський" водойму і "материнський" материк. У таких морях панують океанічні течії, на їх органічне життя впливає довколишній материк.

Друга група - це внутрішні моря. Вони мають найвищий рівень ізольованості від океану, у них спостерігається максимально обмежений обмін водними масами з океаном, до басейну якого вони належать. Класичними прикладами внутрішніх морів вважаються Чорне, Середземне, Червоне, Карибське і Балтійське море.З "батьківським" Океаном їх з'єднує лише неглибокий протоку або їх система, що не дозволяє глибинним океанічних течій проникати в акваторію підвладних їм морів. Іноді такі моря називають Середземного або міжконтинентальними.

Чорне море

Остання група - міжострівні моря. Їх акваторія сформована кільцем островів. Саме пороги і особливості підводного рельєфу між членами архіпелагів зупиняють вільний перемішування водних мас і формують власні системи течій. Найбільша кількість таких водойм знаходиться в Тихому океані в районі Великих і Малих Зондських островів. Класичним прикладом є Яванське море, Банда і Сулавесі.

Найбільше море на Землі - Філіппінське, найменше - Мармурове.

Затока - це частина Світового океану. Залив може бути виділений в акваторії океану, річки, моря або в озері. Він глибоко врізаний в сушу, але має широкий зв'язок з водоймою, до басейну якого належить. Між ними налагоджений широкий обмін водними масами. Обидві структурні одиниці Світового океану мають подібний гідрологічний режим, єдину систему течій, тотожну флору і фауну.

Найбільшим затокою на землі є Гвінейська, "вгризаються" в західну частину Африканського континенту.

Гвінейська затока

В залежності від розташування, затоки поділені на 7 основних груп. Бухти і гавані - це порізана берегова лінія материка. Їх здавна охоче використовують в якості, захищених від пронизливих вітрів, стоянок судів. Естуарії - воронкоподібні затоки, які утворилися в гирлах річок при взаємодії морських вод, припливів і власних вод постійного потоку. Фіорди і губи - вузькі і глибокі затоки, затоплені гірські і річкові долини.Вони вдаються в сушу на кілька сот кілометрів. Найвідоміші фіорди перебувають на західному узбережжі Скандинавського півострова, а найпотужніші губи розташовані на північному узбережжі Росії. Лагуни, гафи і лимани - дрібні і добре прогріваються затоки. Відокремлені від основного водойми косами і пересипами.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Обидві структурні одиниці Світового океану розрізняються своїм розміщенням і належністю. Моря можуть бути виділені лише в океанах, до басейнів яких вони належать. Затоки можна відшукати практично в будь-який самостійної одиниці Океану або вод Суші.
  2. Море відокремлене від океану будь-яким фізичним об'єктом, а затока - це лише глибоко врізана в сушу частина водойми.
  3. Море має відмінний від прилеглого "батьківського" водойми гідрологічний режим, а фізико-хімічні параметри затоки подібні до того водойми, до якого він належить.