Різниця між науковим ступенем і вченим званням

Різниця між науковим ступенем і вченим званням

Наукові співробітники та викладачі вузів мають, як правило, вчений ступінь і вчене звання. У чому специфіка даних регалій?

Зміст статті

  • Що таке вчений ступінь?
  • Що таке вчене звання?
  • Порівняння

Що таке вчений ступінь?

Під вченим ступенем прийнято розуміти рівень кваліфікації представника наукової сфери, присвоєний йому після проходження навчання за спеціальними програмами. У Росії зараз засновано дві вчених ступеня - кандидата наук і доктора наук.

Перша присвоюється людині, успішно відучився в аспірантурі і захистив кандидатську дисертацію. Ступінь доктора наук присвоюється вченому, який проходить навчання в докторантурі, захищає докторську дисертацію, а також отримує схвалення ради Вищої атестаційної комісії.

Отримувати вчений ступінь доктора можуть тільки кандидати наук. При цьому спеціалізація, по якій людина пройшла навчання в аспірантурі, часто не збігається з тією, по якій він має намір вчитися в докторантурі. Наприклад, кандидат економічних наук цілком може стати доктором наук в галузі фізики.

до змісту ↑

Що таке вчене звання?

Під вченим званням прийнято розуміти рівень посади представника наукової сфери, присвоєний йому в процесі здійснення трудової діяльності в вузі або науковій установі.У Росії є два вчених звання - доцент і професор.

Важливий нюанс - доцентом або професором людина може бути не тому, що має відповідне вчене звання, а в силу займаної посади. У свою чергу, людина, що має документально підтверджене звання доцента або професора, може не займати відповідних посад у вузі.

Звання доцента (якщо говорити про його офіційному присвоєння) вчений може отримати за успіхи в науково-дослідній або педагогічної роботи. Звання професора може бути присвоєне співробітнику вузу за успіхи в педагогічній роботі, а також у підготовці аспірантів.

Звання доцента і професора підтверджується спеціальним атестатом. На практиці стати професором вчений найчастіше може тільки при наявності досвіду роботи в якості доцента.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність наукового ступеня від вченого звання в тому, що першу регалій людина отримує за результатами навчання за спеціальними програмами - в аспірантурі або докторантурі, другу - в процесі здійснення трудової діяльності в вузі або науковій установі.

При цьому обидва поняття на практиці тісно пов'язані між собою: доцентами стають, як правило, вчені, які мають ступінь кандидата, професорами - доктора наук. Хоча, якщо людина досягає видатних досягнень в науці, він може отримати вчене звання і без відповідного ступеня. Але це досить рідкісний випадок.

Визначивши, в чому різниця між науковим ступенем і вченим званням, зафіксуємо основні висновки в таблиці.

Вчений ступінь Вчене звання
Що спільного між ними?
Вчене звання дається, як правило, тільки тим представникам науки, які мають науковий ступінь (кандидати стають доцентами, доктора - професорами)
У чому різниця між ними?
Представлена ​​ступенями кандидата і доктора наук Представлено званнями доцента і професора
Обов'язковою умовою для присудження наукового ступеня є навчання за спеціальними програмами - в аспірантурі (для отримання ступеня кандидата наук), в докторантурі (для отримання ступеня доктора) Головною умовою для присвоєння наукового звання є здійснення трудової діяльності в вузі або науковій установі