Різниця між лазнею і сауною

Різниця між лазнею і сауною

В незапам'ятні часи лазня була панацеєю. Що б не трапилося з людиною, їй приписувалася відвідати баню. У лазнях велися бесіди, відбувалося знайомство невістки зі свекрухою, народжували дітей, мирилися чоловік з дружиною. Крім того, наявність міцного пара в лазні служило не тільки ліками від багатьох хвороб, але і було хорошим засобом загартовування.

Останнім часом стало модно відвідувати сауну. Що це таке і чим вона відрізняється від лазні, не для всіх зрозуміло. Багато хто думає, що це просто сучасне слово для позначення звичної всім лазні. А ні. І хоча і лазня, і сауни спочатку і справді були синонімами і призначені для обмивання тіла, з часом вони стали істотно різнитися.

Зміст статті

 • Температура лазні і сауни
 • Вологість
 • Камені в печі
 • Інфраструктура
 • Віник
 • Висновки Topinfoweb.com. ru

Розрізняють два види бань: "по-чорному" і "по-білому". Баня "по-чорному" відрізняється відсутністю труби. Таким чином, весь жар піднімається до стелі, а потім опускається поступово вниз. Топлять таку лазню за дві-три години до купання. Необхідна температура досягається швидше, а відповідно для розпалювання лазні "по-чорному" потрібно менше дров. Баня "по-білому" готується за 5-6 годин, і жар з'являється тільки при поливі каменів водою.

Особливого поширення сауни отримали в Фінляндії. Однак те, що ми називаємо фінською сауною, не має нічого спільного з тим, чим дійсно користуються фіни.

Сауна, як і баня, може топитися "по-чорному" і "по-білому", проте останнім часом широкого поширення набули електричні кам'янки, які встановлюють навіть у малогабаритних квартирах.

Температура лазні і сауни

Температура в лазні тримається приблизно на позначці 60 градусів і тільки на верхній полиці зрідка досягає 100 градусів.

Для сауни характерна більш висока температура, від 100 градусів.

до змісту ↑

Вологість

Повітря в саунах, на відміну від лазні, сухий, вологість не перевищує 20%. Таке повітря, що володіє меншою теплопровідністю і теплоємністю, дозволяє піднімати температуру в парній вище ста градусів. І хоч вважається, що сауна більш підходяще місце для ослаблених людей, жінок і дітей, ніж лазня, однак теж має свої недоліки. Такий сухе повітря негативно впливає на верхні дихальні шляхи. Під час відвідування сауни не рідкість поява сухості слизових оболонок і першіння в горлі.

до змісту ↑

Камені в печі

У російській лазні камені знаходяться всередині печі, при цьому дверцята зачинені. Її відкривають тільки коли хочуть додати пара, березневі трохи води на камені. В результаті камені тримають тепло в 4 рази довше, ніж при відкритих дверцятах, а температура в парній тримається весь час на одній і тій же позначці.

Камені в сауні лежать відкрито, на них ллють воду і вони віддають повітрю своє тепло.

до змісту ↑

Інфраструктура

Обов'язковою складовою будь-якої сауни є басейн. Найбільшого оздоровчого ефекту досягають саме швидкою зміною гарячої пари і холодної води.Крім басейну є передбанник, де можуть стояти масажні столи.

Для лазні басейн не характерний. Однак з давніх часів лазні вважали за краще будувати на берегах річок і озер. Що може бути краще, ніж розпарившись в лазні пірнути в ополонку на свіжому морозному повітрі.

до змісту ↑

Віник

Хіба можна уявити російську баню без березового або дубового віника? Несильні похльоскування їм є своєрідним масажем, який сприяє розкриттю пір, посиленню кровообігу і потовиділення.

В сауні ж віник абсолютно даремний. Від низької вологості листя зовсім висихають і осипаються. Якщо все ж є бажання попаритися за допомогою віника, то це можна здійснити тільки в передбаннику.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

 1. Температура в лазні нижче, ніж в сауні.
 2. Повітря в сауні менш вологий, тому температура від 100 градусів переноситься легше.
 3. В сауні обов'язково є басейн, в лазні він може так само бути присутнім, проте не є необхідною складовою.
 4. Камені в лазні знаходяться в закритому стані, в сауні лежать відкрито.
 5. У лазні використовують заздалегідь замочені віники. У сауні віник пересихає і листя осипаються.