Різниця між річкою і її припливом

Різниця між річкою і її припливом

Чим відрізняється річка від її притоки? На перший погляд - приплив другорядний, значить, повинен мати характеристики, поступаються характеристикам річки, в яку він впадає. Але питання про те, як називати річку - припливом або основний рікою, - зовсім не такий простий, як здається на перший погляд. Спробуємо розібратися в цій проблемі більш детально.

Зміст статті

  • Річка або приплив?
  • Порівняння
  • Таблиця

Річка або приплив?

Здавалося б, Епоха географічних відкриттів канула в минуле, і питання про те, де у будь-якої річки витік і які притоки в неї впадають, давним-давно вирішене. Проте погляньте на географічну карту без назв річок - хто зможе сказати, де річка, а де приплив? Наприклад, наша рідна Волга: довжина від витоку до того місця, де в неї впадає Кама, становить 1727 кілометрів, а довжина самої Ками - 2030 кілометрів. Правда, мова тут про природну довжині річки, яка після будівництва Куйбишевського водосховища сильно зменшилася - до 1805 кілометрів. Однак і в цьому усіченому вигляді в точці з'єднання вона довша Волги. За багатьма іншими гідрографічним показниками (в тому числі по повноводності) Кама також перевершує Волгу.

В такому випадку - в чому відмінність річки від її притоки, і чому назва всієї гідросистемі дала менш повноводна Волга, а не Кама? Виявляється, тут вся справа в історії: так уже склалося, що Волга з її правими притоками стала тією основою, навколо якої росло молоде Російська держава.Російські знали витік Волги, що лежить на північний захід від Москви, а велич Ками усвідомлювали слабо, адже розташоване в Волзько-Камському басейні тюркське держава Булгарія не давало можливості освоїти або хоча б грунтовно познайомитися з тим краєм, ось і назвали річку Волгою. Пізніше, коли басейн Ками був вивчений, назва "Волга" вже усталене як найменування річки, що має витік на Східно-Європейській рівнині, а не біля західного схилу Уральських гір.

до змісту ↑

Порівняння

Цікава історія південноамериканської річки Амазонки. Вважається, що вона утворюється при злитті річок Мараньон і Укаялі. Витоки Мараньона вивчені ще в 1700 році, а Укаялі - значно пізніше. Довжину Амазонки вважають те від витоку Мараньона (близько 6990 км), то від витоку Укаялі (більше 7000 км). Не так давно з'явилося повідомлення, що десь в Андах виявлений ще один приплив Амазонки, завдяки якому довжина річки стала ще більше. Тобто в цьому випадку так само, як і в ситуації з Волгою, буде коректно говорити не про довжину річки Амазонки, а про довжину гідросистеми, рахуючи від гирла Амазонки до витоку впадає в неї річки, найбільш віддаленого від узбережжя Атлантичного океану.

Підсумовуючи сказане, можна зробити висновок, що тільки люди визначають, який водний потік визнати повноправною рікою, а який - його притокою. І роль в цьому грає не стільки географія, скільки історія освоєння річки. Причому історія освоєння не всякими людьми, а тими, хто пізніше буде домінувати на даній території і дасть назви всіх географічних об'єктів. Правда, треба додати, що випадки, коли приплив крупніше самої річки (як в ситуації з Волгою і Камою), зустрічаються не так вже й часто.Зазвичай великі річки заселяються людьми в першу чергу, тому найбільший, стрижневою потік гідросистеми отримує власне ім'я і статус річки, а більш дрібні стають притоками.

до змісту ↑

Таблиця

Тепер спробуємо викласти в концентрованому вигляді, в чому різниця між річкою і її припливом. У компактній таблиці наведені відмінності між цими поняттями.

Річка Приплив
Гідрографічні характеристики В точці з'єднання зазвичай перевищують характеристики припливу Найчастіше нижче, ніж у річки, в яку він впадає, але часом буває по-іншому (як в прикладі з Волгою і Камою)
Назва Має власну назву від витоку і до гирла (місця впадання в океан або велике озеро) Має власну назву від витоку до місця впадання в іншу річку