Різниця між досконалою конкуренцією і недосконалою

Різниця між досконалою конкуренцією і недосконалою

В будь-якій ринковій економіці є конкуренція. Вона може бути досконалою або недосконалою. У чому їх особливості?

Зміст статті

 • Факти про досконалої конкуренції
 • Факти про недосконалу конкуренції
 • Порівняння
 • Таблиця

Факти про досконалої конкуренції

Під досконалою конкуренцією сучасні економісти розуміють стан ринку, при якому:

 • в більшості сегментів бізнесу є багато незалежних виробників, постачальників товарів і послуг;
 • жодне з підприємств не може встановлювати зручні для себе ціни - або впливати на їх встановлення, оскільки вони регулюються попитом з боку покупців, а також загальним рівнем пропозиції від ринку;
 • ціновий демпінг гравців в масштабах ринку або хоча б сегмента практично не спостерігається, оскільки ціни нижче визначених ринком роблять бізнес нерентабельним.

Є ряд умов для формування ринку з досконалою конкуренцією. Це:

 • відсутність істотних бар'єрів (бюрократичних, фінансових) для приходу на ринок нових підприємців;
 • відсутність законодавчого регулювання цін;
 • в достатній мірі висока купівельна спроможність населення.

В чистому вигляді досконала конкуренція, якщо говорити про масштаби національних економік, практично не зустрічається.У господарській системі майже будь-якої країни є галузі, в яких присутні, так чи інакше, бар'єри для нових гравців або законодавче регулювання цін. Навіть у найрозвиненіших державах є регіони з невисокою купівельною спроможністю населення - що робить скрутним відкриття в них нових рентабельних виробництв.

Але практично завжди можна знайти в національній економіці галузі, в яких формується конкуренція, близька до досконалої. Наприклад, це IT-сфера. Розвинути успішний бізнес в ній цілком реально при мінімальних бар'єри і фінансових витратах, щоб потім почати продавати IT-рішення за цінами, які продиктує ринок. Відносно платоспроможності клієнтів - в більшості випадків можливе, вивчивши доступні IT-сегменти, налагодити випуск продукту в достатній мірі затребуваного, за який люди готові платити.

до змісту ↑

Факти про недосконалу конкуренції

Під недосконалою конкуренцією сучасні економісти розуміють стан ринку, в якому окремі постачальники товарів і послуг можуть тим чи іншим способом встановлювати комфортні для себе ціни. Наприклад, в силу низької насиченості сегмента або через свого монопольного становища на ринку.
Є ряд ключових чинників формування недосконалої конкуренції:

 • законодавче регулювання цін;
 • поширеність демпінгу, його підтримка великими гравцями ринку;
 • наявність істотних бар'єрів для приходу на ринок нових гравців;
 • нерівномірність доступу підприємств до ринків збуту.

Знову ж, складно знайти національну економіку, яка б повністю відповідала ознаками недосконалої конкуренції.Практично в будь-якій країні світу є сегменти ринку, в яких фактори, зазначені вище, не з'являються, і тому в них цілком може формуватися як раз таки досконала конкуренція.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність досконалої конкуренції від недосконалої в тому, що в першому випадку гравці ринку не можуть встановлювати комфортні для себе ціни. При недосконалій конкуренції подібні можливості є у окремих підприємств, що є монополістами, або у більшості - якщо ринковий сегмент не насичений.

Визначивши то, в чому різниця між досконалою конкуренцією і недосконалою, зафіксуємо виявлені нами факти в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Досконала конкуренція Недосконала конкуренція
Постачальники товарів і послуг не можуть виставляти комфортні для себе ціни і орієнтуються на закони попиту і пропозиції Постачальники товарів можуть виставляти зручні для себе ціни в силу монопольного становища або низької насиченості сегмента ринку
З'являється як результат формування вільної ринкової середовища - без законодавчого регулювання цін, без бар'єрів на вхід нових гравців, при наявності платоспроможного попиту Виникає в регульо емой ринковому середовищі - коли ціни можуть встановлюватися законодавчо, є бар'єри на вхід нових гравців, а також при неплатоспроможний попит, коли нові підприємства не відкриваються через низьку рентабельність
Практично виключає демпінг через те, що ціни і без того мінімальні Чи допускає появу демпінгу