Різниця між нацизмом і націоналізмом

Різниця між нацизмом і націоналізмом

Всього 60 років тому світ накрила нищівна війна, але вже сьогодні послідовники Гітлера заявляють про свої претензії на політичний олімп. Вони намагаються прорватися до парламентів і кабінети міністрів під виглядом націоналістів, стверджуючи, що насправді оберігають інтереси народу. Чим же вони відрізняються від нацистів? Чи є ризик повторення війни, яка знову змусить здригнутися все людство.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Нацизм - політична ідеологія націонал-соціалізму, де соціалістичне устрій держави і суспільства тісно переплетено з націоналістичними ідеями. Це дозволяє проповідувати перевагу одного народу над іншими, обґрунтовувати расову дискримінацію і етнічні війни. Найважливіші атрибути такої ідеології - тоталітаризм, відмова від ринкової економіки, введення загальної військової повинності, атмосфери тотальної нетерпимості і однодумності.

Націоналізм - політична течія, найважливішим принципом якого є захист нації і першорядне дотримання її інтересів. При цьому народ може бути сформований як за принципом "однієї крові", так і за принципом "однієї землі", "однієї віри". Політична ідеологія стійко захищає інтереси нації, однак не завжди проповідує її перевага над іншими народами.

до змісту ↑

Порівняння

Здоровий націоналізм дозволяє ідентифікувати етнічну або соціальну групу на тлі інших, дотримати її інтереси, організувати ефективне управління. Нацизм більш агресивний, в його плани входить широке поширення однієї біологічної групи, яка нібито володіє перевагою над іншими. Етнічне досконалість одного народу дає йому "право" пригнічувати інші, аж до повного їх знищення.

Націоналізм більш терпимо ставиться до представників інших народів. Крім того, він може бути сформований за територіальним (США) або релігійною (ісламістські держави) принципом. Націоналізм не завжди суперечить ринковій економіці, свободу слова і вільнодумства. Він цілком здатний впоратися з конструктивною критикою і вклинитися в правове поле. Націонал-соціалізм - це ідеологія тоталітарної держави, де не може бути й мови про особисту свободу.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Визначення етносу. Нацизм ставить на чільне місце біологічне походження, а націоналізм - ще й єдність поглядів, релігію.
  2. Ставлення до інших народів. Націоналізм більш-менш терпимо ставиться до чужих етносів, однак не прагне до злиття з ними. Нацизм несе расову дискримінацію, ідею перевагу одного народу над іншими.
  3. Державний устрій. Націоналізм може виявлятися в будь-яких політичних формах: від демократії до авторитаризму, нацизм - завжди тоталітарний і прагне до знищення інших партій.