Різниця між муніципальним районом і міським округом

Різниця між муніципальним районом і міським округом

Місцеве самоврядування може здійснюватися на рівні таких адміністративно-територіальних одиниць, як муніципальний район і міський округ. Що вони собою являють?

Зміст статті

 • Що таке муніципальний район?
 • Що таке міський округ?
 • Порівняння
 • Таблиця

Що таке муніципальний район?

У російській системі місцевого самоврядування муніципальний район представляє собою територію, на якій розташовуються населені пункти наступних типів:

 • міські поселення;
 • сільські поселення;
 • міжселищні території.

Функцію адміністративного центру в районах виконує один з населених пунктів, розташованих на його території. У ньому знаходиться представницький орган місцевої влади, сформованої в муніципальному районі.

Основні питання, які вирішуються на рівні відповідної адміністративно-територіальної одиниці:

 • забезпечення населення медичними, освітніми послугами;
 • забезпечення громадян необхідними комунікаціями:
 • будівництво транспортної інфраструктури;
 • збереження екології;
 • забезпечення громадського порядку.

Більшість муніципальних районів РФ мають власний бюджет, згодом розподіляється по населеним пунктам, які входять до відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Зараз в Росії створено близько 1800 муніципальних районів.

до змісту ↑

Що таке міський округ?

В системі місцевого самоврядування РФ міської округ - це окремо взятий населений пункт ( "класичний" місто), в деяких випадках - також прилеглі до нього населені пункти. Є незалежним від інших муніципалітетів, має свій бюджет.

натисніть на картинку для збільшення

В російських міських округах вирішуються приблизно ті ж питання місцевого самоврядування, що і в муніципальних районах. Дані адміністративно-територіальні одиниці також мають власні представницькі органи влади.

В Росії зараз засновано близько 500 міських округів.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність муніципального району від міського округу в тому, що перший тип муніципалітету включає, як правило, кілька невеликих населених пунктів, більш-менш однакових за розміром - міських і сільських поселень, межселенних територій. У свою чергу, міський округ - це муніципалітет, відповідний великим населеним пунктом ( "класичного" місту), в ряді випадків включає в себе також невеликі приміські населені пункти.

Муніципальний район і міський округ незалежні один від одного, мають рівні повноваженнями і рівнозначним політичним статусом, будучи територіями в рамках системи місцевого самоврядування. Кожна з відповідних адміністративних одиниць має свій бюджет і органи влади.

Можна відзначити, що в ході адміністративної реформи в РФ деякі муніципальні райони приєднувалися до міських округах або ж були перетворені в них.

Визначивши, в чому різниця між муніципальним районом і міським округом, зафіксуємо основні висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Муніципальний район Міський округ
Що між ними спільного?
Чи є однаковими за рівнем повноважень і правовим статусом адміністративно-територіальними одиницями в рамках системи місцевого самоврядування в РФ
У чому різниця між ними?
Об'єднує невеликі населені пункти - міські і сільські поселення, міжселищні території Представлений, як правило, великим населеним пунктом - містом, іноді - також прилеглими до нього невеликими населеними пунктами