Різниця між альпінізмом і скелелазінням

Різниця між альпінізмом і скелелазінням

Альпіністи і скелелази - відважні, витривалі люди, цілеспрямованості і самовладання яких підкоряються найважчі перешкоди. Однак не всі знають, чим відрізняється альпінізм від скелелазіння, а хтось навіть помилково припускає, що ці назви є абсолютними синонімами і позначають один і той же вид екстриму. Спробуємо розвіяти дані припущення.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Альпінізм - спортивна діяльність, пов'язана зі сходженням на гори. Труднощі маршруту визначається висотою вершини, технічною складністю дистанції, погодними умовами.

Альпінізм

Скелелазіння , яке кілька десятків років тому дійсно прирівнювалося до альпінізму, також є подолання рельєфного маршруту. Зараз виступає як самостійний, зі своїми ознаками, вид спорту.

Скелелазіння до змісту ↑

Порівняння

І в тому і в іншому випадку присутній пересування по підноситься поверхні, подолання перешкод. А тепер звернемося до тих критеріїв, які складають відміну альпінізму від скелелазіння.

Місце сходження

Альпіністи випробовують свої сили лише в умовах природи. Їх "робоче місце" - високі гори, часто засніжені. Шлях альпіністів пролягає не лише через скелі.Які зважилися на подібний маршрут також долають льодові ділянки, гірські річки та інші важкодоступні місця.

Скелелаз тренується на ділянках скель. Причому скельний рельєф може бути не тільки природним, а й створеним людьми спеціально для таких цілей. Майданчики для тренування відповідних навичок називаються скеледромі.

Мета

Те, до чого прагне альпініст, - досягти вершини гори. Ця найвища точка може знаходитися і в п'ятистах метрах від земної поверхні, і в декількох кілометрах від неї.

Для скелелаза важливо, слідуючи маршрутом, подолати певний фрагмент природної скелі або піднятися на скелелазний стенд в тренувальному залі. Висота траси може бути від декількох одиниць до декількох десятків метрів.

Спорядження

Мінімум, яким може обійтися скелелаз, включає в себе спеціальне взуття, захисну каску, обв'язку і мішечок з магнезією для забезпечення надійності хвата.

Альпініст же повинен озброїтися дуже багатьом. У цей список входять: тепла, захищає від вітру і вологи одяг; спеціальні черевики; страхувальна система; технічний арсенал у вигляді скельних і льодових гаків, драбинок, всіляких засобів для пересування по мотузці; льодоруб та інше.

У зв'язку з тим, що оснащення для альпінізму таке велике, це заняття є набагато більш витратним, ніж скелелазіння.

Тренування

В скелелазінні робиться наголос на розвиток здатності підійматися по рельєфу тільки за участю рук і ніг. Тренувальний стенд надає для цього великі можливості. При бажанні отримати додаткові враження від близькості до природи техніка лазіння відпрацьовується на природних скелях.

Альпінізм - це не тільки тренування певних фізичних здібностей, а й уміння користуватися особливим спорядженням, розвиток стратегічних навичок, а також освоєння таких прикладних дисциплін, як техніка рятувальних дій, орієнтування, радіозв'язок та інших.

Разрядний зростання

Розглянемо, в чому різниця між альпінізмом і скелелазінням, якщо обговорювати їх саме в контексті спортивної кар'єри. У другому з названих видів екстриму розряди і звання можна отримати швидше. Адже скелелаз за день має можливість показати себе не в одному виді змагань і заробити при цьому певну кількість балів.

У альпіністів ж розрядний зростання відбувається не так швидко, оскільки залікове сходження може займати не менше трьох днів, а найчастіше, при підвищеної складності і великої протяжності траси, воно триває і набагато довше. До того ж важливу роль відіграє фактор погоди.

до змісту ↑

Таблиця

Альпінізм Скелелазіння
Сходження в природних умовах Використовується як природний, так і штучний рельєф
Долаються не тільки скелі, а й інші важкопрохідні ділянки < Траса - фрагмент скелі або тренувальний стенд Мета - досягти вершини
Мета - подолати ділянку рельєфній поверхні Велика протяжність траси
Менша протяжність траси Складне оснащення
Мінімум спорядження більш витратний
Менш витратне Багатостороння тренування
Відпрацьовую ться в основному навички лазіння Разрядний зростання повільний
Разрядний зростання швидший