Різниця між однодольними і дводольними рослинами

Різниця між однодольними і дводольними рослинами

Однодольні та дводольні рослини - це два класи Рослин, порівняння яких дуже часто піднімається в процесі контролю вивчення шкільного курсу біології або в завданнях по ЄДІ.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Однодольні рослини - це клас покритонасінних рослин, у яких насіннєвий зародок складається з однієї сім'ядолі. Прикладами таких рослин є пшениця, лілія, тюльпан, осока, пальма.

Дводольні рослини - це один з класів покритонасінних рослин, у яких насіннєвий зародок складається з двох сім'ядоль. Характерними представниками класу є соняшник, дуб, кава, береза, лавр, виноград, картопля і гречка.

до змісту ↑

Порівняння

Однодольні рослини вважаються першими покритонасінних рослин. Сліди представників всіх основних сімейств цього класу були знайдені в гірських породах крейдового періоду, тобто 110 мільйонів років тому. Паралельно з однодольними рослинами на Землі були помічені сліди присутності дводольних рослин. Тому в світі ботаніки досі не вщухла дискусія про те, який саме клас став предком для іншого.

натисніть на картинку для увеліченіяРазніца між дводольними і однодольними рослинами

Основною характерною ознакою всіх однодольних рослин є наявність однієї сім'ядолі в зародку рослини.Ця сім'ядоля - сильно модифікований листок. Головною ознакою всіх дводольних рослин є наявність двох сім'ядоль у насіннєвого зародка. Вони розташовані супротивно. Ембріогенез двудольного рослини пов'язаний не з листком, а з коренем і втечею.

Квітка однодольних рослин в більшості випадків має три пелюстки, три плодолистка, шість тичинок і шість оцвітин. Тобто кількість всіх елементів квітки кратно трьом. Кількість структурних елементів двудольного рослини дорівнює чотирьом або п'яти.

Стебло однодольних рослин в більшості випадків не гіллясте: він м'який і не має камбію. Якщо перерізати такий стебло навпіл, то буде видно, що провідні пучки в ньому розташовані хаотично і безсистемно. Стебло дводольних рослин часто буває потовщеним або здеревілим за рахунок наявності освітньої тканини - камбію. Провідні пучки в такому стеблі розташовані кільцеподібне.

Листя однодольних рослин часто пов'язані прямо зі стеблом - без черешків, прилистников і інших надмірностей. Їх легко впізнати за паралельним або дугоподібним жилкуванням. Листя дводольних рослин мають сітчасте жилкування, тому що утворені вже після проростання організму з паростка апикальной системи.

Коренева система однодольних рослин завжди мочковатая, зародковий корінець в ній швидко атрофується, віддаючи пальму першості в забезпеченні організму водою і мінеральними речовинами підрядним коріння. Коренева система двудольного рослини розвивається по стержневому типу - один головний корінь і деяку кількість бічних коренів.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Зародок однодольних рослин має одну семядолей, а зародок дводольних рослин - двома сім'ядолями.
  2. Кількість структурних елементів в квітці однодольних рослин кратно трьом, в дводольному - чотирьом і п'яти.
  3. Стебло однодольних рослин м'який, двудольного - твердий, часто здерев'янілих. У першому варіанті провідні пучки розташовані хаотично, у другому - кільцеподібне.
  4. Листя однодольних рослин охоплюють стебло і пов'язані з ним. У двудольного листя кріпляться за допомогою черешка. У першого листя мають паралельне жилкування, у другого - сітчасте.
  5. У однодольних рослин коренева система мичкувата типу, у дводольних - стрижневого.