Чому з'являються родимки?

Чому з'являються родимки?

Родимки виникають на тілі людини вже в момент появи його на світло, хоча у новонародженого малюка вони ще зовсім не помітні. Зовні новоутворення нагадують коричневі цятки різних розмірів і форм, причому одні можуть бути абсолютно плоскими, а інші - підніматися над шкірою або вростати глибоко в епідерміс. Причин, чому з'являються родимки, безліч. Вважається, що формування основного їх кількості припадає на підлітковий період, проте виникнути вони можуть і в більш зрілому віці.

Зміст статті

  • Що собою являють родимки?
  • Причини появи родимок на тілі
  • Профілактика появи родимок

Що собою являють родимки?

Багатьох цікавить питання, що таке родимки і чому вони з'являються. Невуси (саме так вони іменуються в медичній термінології) представляють собою вроджений або набутий порок шкіри. Меланін є природним пігментом, який надає кожному покрову, волоссю і райдужну оболонку ока їх кольору. У дермі він виробляється в клітинах, які називаються меланоцитами, розташованими в двох верхніх її шарах. В основному меланоцити рівномірно розподіляються по всій шкірі, надаючи їй природного відтінку. Концентрація клітин-меланоцитів на певній ділянці приводить до утворення родимок. За своєю природою такі новоутворення доброякісні, але атипові (диспластические невуси), мають схильність перероджуватися в злоякісну меланому - потенційно смертельну форму раку шкіри.

Родимки можуть виникнути на тілі де завгодно, але найчастіше вони ростуть в тих областях, які найбільш схильні до впливу сонця - на обличчі, руках, грудях і шиї. Зазвичай вони з'являються протягом перших 20 років життя людини, хоча деякі їх види можуть рости значно пізніше. Колір і форма новоутворень, як правило, не змінюється. Однак зміни гормонального фону, які припадають на період статевого дозрівання і вагітність, здатні зробити їх більш темними і великими. Нові родимки можуть виникати протягом цього періоду, що вважається нормою.

до змісту ↑

Причини появи родимок на тілі

На питання, чим викликане утворення невусів, медицина досі не дає однозначної відповіді. Їх поява безпосередньо пов'язано з виробленням меланотропного гормонів в організмі людей і може бути обумовлено одразу декількома факторами:

  • генетичною схильністю;
  • впливом ультрафіолетових променів;
  • травмами і перенесеними вірусними інфекціями;
  • гормональним дисбалансом і ендокринними розладами;
  • прийомом деяких ліків.

Родимки у спадок

Спадковість, закладена в ДНК, часто стає основною причиною утворення невусів. Тобто якщо у батьків були родимки, то у дитини вони будуть теж. З'являються вони зазвичай на тому ж місці, де були у старших родичів. Кілька родимок може бути присутнім на тілі малюка вже при народженні, інші вроджені невуси проявляться до двох років життя.

Крім того, освіта невусів може бути пов'язано з порушеним перебігом ембріологічного розвитку (перші двадцять тижнів вагітності). Подібні порушення призводять до проліферації меланоцитів, коли вони виробляються в украй швидкому темпі.Це викликає аномальне підвищення пігментації шкіри на певних ділянках тіла.

Сонячні ванни не завжди корисні

Ультрафіолетові промені - одна з найбільш дієвих причин виникнення родимок. Під прямим впливом сонячних ванн в людському організмі виробляється меланін, який входить в основу будь-якої родимки. Його надлишок є головною причиною утворення на шкірному покриві величезної кількості пігментних плям. Деякі з них при підвищеному впливі ультрафіолету можуть перетворитися в злоякісні пухлини. Таким чином, сонячні ванни можуть таїти в собі реальну загрозу для людського життя.

Віруси та травми

Велика частина медиків впевнена, що на появу родимок впливає вплив радіаційних і рентгенівських променів, які кожна людина так чи інакше бере на себе в певний період часу. Ще одним фактором виникнення невусів вважаються укуси деяких комах, від яких на тілі людей залишаються шрами, перетворюються в родимки. Подібні дії на організм людини впливають на процес угруповання меланоцитів і їх вихід на поверхню шкірного покриву у вигляді родимок.

Гормональні сплески і ендокринні захворювання

Ендокринна перебудова людського організму теж може зробити істотний вплив на появу невусів. На викид меланоцитів і подальше їх перетворення в родимку впливає гормон, що виділяється гіпофізом. Звідси випливає, що будь-який сплеск гормонів в людському організмі призводить до утворення непривабливих пігментних плям. Найсприятливішими періодами часу для виділення гормонів зазвичай вважаються підлітковий вік, вагітність і клімакс, а також перенесений коли-небудь сильний стрес.

Поява родимок на тілі може бути пов'язано і з проблемами щитовидної залози, яка відповідає за вироблення гормонів в організмі. Якщо він не в змозі самостійно виробляти ці гормони, то виникає гормональний дисбаланс, а він в свою чергу тягне до невусних утворень.

Побічні ефекти від прийому медикаментів

Прийом гормональних препаратів в ряді випадків стає причиною утворення невусів на тілі. Причому з'являтися вони можуть ще протягом кількох місяців після відміни ліків. Лише коли організм перебудується і повернеться до своєї нормальної роботи, зростання родимок припиниться.

до змісту ↑

Профілактика появи родимок

Питання, чому з'являються родимки на тілі, до сих пір залишається відкритим. Для того щоб попередити їх виникнення, лікарі рекомендують проводити менше часу на сонці і в солярії, адже в 90% випадків саме ультрафіолетові промені стають основною причиною утворення невусів. Також варто враховувати той фактор, що деякі родимки з часом можуть перетворитися в злоякісну пухлину. Тому якщо невуси несподівано почали рости і приносити неприємні відчуття, потрібно негайно звернутися до лікаря. Найчастіше їх видалення є необхідністю.