Різниця між магмою і лавою

Різниця між магмою і лавою

Назви "магма" і "лава" пов'язані з процесами, що відбуваються всередині земної кулі і на його поверхні. Розглянемо, які речовини позначаються цими словами і чим відрізняється магма від лави.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Земля всередині розпечена. В результаті цього породи, що містяться в її надрах, знаходяться в рідкому, розплавленому стані. Така насичена вогненна маса називається магмою. Дослідження складу магми показали, що вона несе в собі більшість хімічних елементів, включаючи кремній, алюміній, титан, магній. У ній містяться летючі речовини (водень, оксиди вуглецю, фтор і інші), а також пари води.

Магма за вагою менше, ніж оболонка, в яку вона укладена. Що виникає тиск змушує розплав постійно рухатися і шукати вихід. Він не завжди доходить до поверхні Землі і в якийсь момент починає остигати, стає твердим, кристалізується. При цьому формуються магматичні породи.

Іноді потужний натиск магми прориває тверді шари, і вона бурхливо викидається через що утворилися розломи. Излившаяся маса розтікається по земної поверхні розжареної рікою, смертельно небезпечною для всього живого. Це явище називається виверженням вулкана.

З точки зору понять, магма в момент виходу з вулканічного кратера перетворюється в лаву.

до змісту ↑

Порівняння

Отже, формально відміну магми від лави полягає в їх місцезнаходження.Перша існує поза нашою увагою, в земних глибинах; друга - знаходиться на увазі, стікаючи вниз по схилах вулканів. Однак є й інші відмітні ознаки.

Головний з них - склад того чи іншого розплаву. Виверження завжди супроводжується викидом з жерла вулкана розпаленого газу, попелу, клубів пара. Ця складова магми рухається попереду решти піднімається маси. Зіткнувшись з атмосферою, гази випаровуються, і лава продовжує переміщатися вже без них.

Інші моменти, які вказують на те, в чому різниця між магмою і лавою, пов'язані з їхньою температурою і в'язкістю. Так, магма перед виходом назовні більш напружена, а її перетворення в лаву супроводжується зниженням температури. Крім того, лава має більшу в'язкістю.

до змісту ↑

Таблиця

Магма Лава
Розплав до виходу назовні ізлівшійся розплав
Містить леткі речовини Не містить газів
Більш розпечена має меншу температуру
Менша в'язкість Велика в'язкість