Різниця між місцевим і державним самоврядуванням

Різниця між місцевим і державним самоврядуванням

В сучасних державах є два основних типи адміністративно-політичного самоврядування - місцеве і державне. Що їх характеризує?

Зміст статті

  • Що таке місцеве самоврядування?
  • Що таке державне самоврядування (управління)?
  • Порівняння

Що таке місцеве самоврядування?

Місцеве самоврядування , якщо говорити про російську систему влади, - це механізм вибудовування адміністративно-політичного управління в муніципалітетах - містах, округах, а також районах. Населення відповідних населених пунктів і територій самостійно обирає органи влади - законодавчо-представницькі (наприклад, у вигляді міських або районних рад) та виконавчі (якими найчастіше є адміністрації, які мають своїх глав).

Ключове завдання місцевого самоврядування - ефективне вирішення питань соціально-економічного розвитку конкретного муніципалітету. Органи влади на відповідному рівні мають свій власний бюджет, який може поповнюватися місцевими податками, видають місцеві закони. Можна відзначити, що в Росії пристойний обсяг фінансування муніципалітети отримують також у вигляді субвенцій і дотацій, що спрямовуються з боку держави.

За Конституцією РФ місцеве самоврядування відокремлене від державного.Тобто глава адміністрації того чи іншого міста формально не підзвітний, наприклад, прем'єр-міністру Росії або чолі суб'єкта РФ. Однак варто зазначити, що місцеві закони не повинні суперечити тим, що видані на рівні державної влади. Тому на рівні нормативного регулювання субординація між муніципальними та державними органами все ж зберігається.

до змісту ↑

Що таке державне самоврядування (управління)?

Треба відзначити, що термін "державне самоврядування" практично не вживається, оскільки він не цілком коректний. Правильно говорити "державне управління" , що представляє, якщо мова йде про систему влади в РФ, механізм вибудовування адміністративно-політичного управління в суб'єктах РФ, а також в масштабах всієї країни в цілому.

Державна влада в Росії, таким чином, ділиться на 2 рівні - федеральний і регіональний. Відповідні їм органи обираються населенням всієї країни або жителями конкретного суб'єкта РФ.

Головне завдання державного управління - ефективне вирішення питань соціально-економічного розвитку країни в цілому з урахуванням особливостей окремих регіонів. Тому органи влади в суб'єктах РФ, на відміну від муніципальних, працюють не самостійно - вони виконують функції державного управління поряд з федеральними структурами.

В деяких аспектах регіональна влада зберігають автономність від федеральних. Наприклад, парламенти в суб'єктах РФ незалежні від вищого законодавчого органу в РФ - Держдуми. Регіони РФ також мають власні бюджети, видають закони (які не повинні суперечити федеральним).Однак уряди і міністерства суб'єктів РФ повністю підзвітні відповідним виконавчим структурам на рівні російської федеральної влади.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність місцевого самоврядування від державної - в масштабах вирішуваних завдань. У першому випадку влада займається проблемами, характерними для конкретного муніципалітету. Органи державної влади, в свою чергу, вирішують завдання загальнонаціонального рівня - з урахуванням інтересів конкретних регіонів.

Можна відзначити, що обидва види адміністративно-політичного управління, заснованих в Росії, досить близькі між собою за формою. Нерідко муніципальні органи влади ототожнюються населенням міста або району з державними. Але слід розуміти, що за Конституцією РФ перші - незалежні від других.

Визначивши то, в чому різниця між місцевим самоврядуванням і державним управлінням, зафіксуємо відповідні їй критерії в таблиці.

Місцеве самоврядування Державне управління
Вирішує завдання на рівні муніципалітету - міста, округу, району Вирішує завдання на рівні країни в цілому - з урахуванням інтересів окремих регіонів
Відокремлений від державного Представлено двома рівнями - регіональним і федеральним
Органи влади обираються населенням муніципалітету Органи влади обираються населенням суб'єкта РФ (на регіональному рівні державного управління) або всіма жителями країни (на федеральному рівні)