Різниця між правом і законом

Різниця між правом і законом

Початківці юристи часто плутають закон і право, посилаючись нема на конкретні норми, а на базові принципи галузі. На жаль, ці категорії можуть не тільки не збігатися один з одним, але і знаходитися в протиріччі. Однак в теорії все виглядає інакше, і нам необхідно прагнути до гармонії цих понять. Невеликий аналіз допоможе вам зрозуміти різницю між правом і законом і засвоїти відмінності раз і назавжди.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Право - це система імперативних норм, які встановлюються і охороняються державою. За відмову від їх дотримання або порушення передбачена цивільна, адміністративна і кримінальна відповідальність. У світі домінує кілька правових систем: англо-саксонська, романо-германська і теократична.

Закон - нормативний акт, прийнятий у відповідному порядку і зачіпає певну сферу правових відносин. Його головні атрибути - формальне вираження, сфера дії, коло суб'єктів, сила.

до змісту ↑

Порівняння

Як випливає з визначень, право - широке поняття, і в його обсяг входить кілька елементів, поряд з якими - закон. Все залежить від того, яким чином вибудувана система. Наприклад, романо-германське право - це ієрархія законів, починаючи від Конституції і закінчуючи конкретної нормою. Англо-саксонська система являє собою безліч прецедентів, тобто практичних норм.

Право розраховане на тривале використання і може зберігатися століттями. А ось закони періодично оновлюються, так як вони втрачають свою актуальність. Легітимність права підтверджується конституцією, яка ратифікована органом верховної влади. Будь-який закон, який їй суперечить, автоматично визнається нікчемним і не повинен виконуватися.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Обсяг поняття. Категорія "право" значно ширше, ніж "закон", повністю включаючи в себе дане визначення.
  2. Склад. Право складається з декількох елементів: звичаї, прецеденти (практика), договору, в той час як закон - з конкретних норм.
  3. Тривалість застосування. Закони періодично втрачають свою силу і змінюються на актуальні акти. Право може залишатися непорушним протягом століть, що яскраво підтверджують деякі держави.
  4. Легітимність. Конкретний закон може втратити свою силу ще до опублікування, так як він суперечить основним нормам законодавства. Право залишається легітимним в силу конституції та інших актів, які визначають його структуру.