Різниця між спільної і пайовий власністю

Різниця між спільної і пайовий власністю

Громадяни РФ можуть володіти нерухомістю в порядку спільної або ж часткової власності. Що являє собою кожний з варіантів оформлення права на майно?

Зміст статті

  • Факти про спільну власність
  • Факти про часткової власності
  • Порівняння
  • Таблиця

Факти про спільну власність

Під сумісною власністю прийнято розуміти володіння громадянами (найчастіше - подружжям) деяким майном без поділу його на конкретні частки. Можна сказати, що 100% від нього одночасно належить чоловікові і дружині.

При спільної власності подружжя також поділяють порядок користування спільним майном. Можна відзначити, що власність, куплена чоловіком і дружиною після укладення шлюбу, за замовчуванням стає спільною. Вона не може бути частковою, якщо чоловік і жінка в договірному порядку не висловлять бажання надати їй відповідний статус - за допомогою виділу.

Ще один примітний факт про спільну власність чоловіка і дружини: вона може характеризувати правовідносини тільки осіб, офіційно зареєстрували свій шлюб. Якщо люди живуть в цивільному шлюбі або в принципі не мають відносин, то спільна власність на той чи інший об'єкт у них з'явитися не може.

Володіючи майном в порядку спільної власності, чоловік і дружина разом платять передбачені законодавством податки на нього, несуть витрати по утриманню - наприклад, якщо це квартира, то обоє одночасно несуть обов'язок по сплаті комунальних платежів.

до змісту ↑

Факти про часткової власності

Під частковою власністю прийнято розуміти володіння подружжя майном, розділеним на конкретні частки. Так, чоловікові може належати 50% від нього, а дружині - інші 50%. Співвідношення часток може бути іншим - наприклад, 25% і 75%. Але в загальному випадку частки у володінні майном у подружжя рівні.

Варто відзначити, що часткова власність може бути не тільки у чоловіка і дружини, але і у будь-яких інших осіб. Вони необов'язково повинні бути один одному родичами.

Як ми зазначили вище, подружжя має право оформити майно в часткову власність, підписавши договір. Як варіант - шлюбний контракт. Важливо, щоб він був повністю легітимним - інакше переклад спільної власності в часткову може бути визнаний незаконним.

В деяких випадках переклад спільної власності в часткову здійснюється в судовому порядку. Іноді суд визначає також конкретні розміри часток подружжя - якщо вони не можуть вирішити це питання між собою. Зазвичай при цьому в розрахунок береться величина особистих фінансових вкладів чоловіка і дружини в покупку майна.

Подружжя або співвласники майна, що знаходяться в іншому статусі, мають право без узгодження один з одним продати свою частку у власності. При цьому якщо, наприклад, чоловік захоче виставити на продаж свою частину квартири, то дружина має право купити її в першочерговому порядку - раніше будь-яких інших осіб.

Розділивши майно, чоловік і дружина пропорційно - відповідно до належними їм частками - платять передбачені законом податки на нього, а також несуть витрати по утриманню.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність спільної власності від часткової в тому, що в першому випадку не визначені в процентному вираженні частки у володінні майном тих чи інших осіб - як правило, подружжя.Другий вид власності передбачає відповідний розподіл прав користування майном. Звідси виникають інші відмінності між розглянутими видами володіння об'єктом.

Визначивши, в чому різниця між спільної і пайовий власністю, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Спільна власність Часткова власність
Що спільного між ними?
Обидва види власності припускають одночасне володіння декількома людьми будь-яким майном - наприклад, квартирою
У чому різниця між ними?
Чи не передбачає визначення часток у володінні майном Передбачає обов'язкове визначення конкретних часток у володінні майном
Тільки що знаходяться в офіційному шлюбі особи можуть мати спільну власність Може бути встановлена ​​для майна осіб в будь-якому статусі
Передбачає спільну оплату власниками майна податків на нього, витрат на утримання Передбачає роздільну оплату податків на майно і здійснення розрахунків за його зміст пропорційно величині часток у володінні їм
В правоотн шениях між подружжям встановлюється за умовчанням за фактом покупки ними майна В правовідносинах між подружжям встановлюється на основі договору
Не допускає продаж частки майна будь-ким із співвласників Чи допускає здійснення відповідних угод