Різниця між інсталяцією і перфомансом

Різниця між інсталяцією і перфомансом

В сучасному мистецтві популярні інсталяції та перформанси. Що вони собою являють?

Зміст статті

  • Що таке інсталяція?
  • Що таке перфоманс?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке інсталяція?

Під інсталяцією в сучасному мистецтві прийнято розуміти художню композицію - як правило, просторову (тобто не намальовану, а представляє собою якийсь об'ємний предмет), - яка зібрана автором з окремих елементів, у багатьох випадках дуже несхожих один на одного. Це можуть бути, наприклад, побутові речі, одяг або різні природні об'єкти.

Інсталяція

Автор інсталяції може навмисно об'єднувати в ній предмети, не надто оптимально поєднані між собою в загальному випадку, але несуть у собі сенс у вигляді єдиної композиції. В принципі, інсталяцією може бути і окремий предмет - звичний в побуті, але незвичайний в контексті навколишнього його обстановки при огляді інсталяції (наприклад, на виставці).

Поширені інсталяції, оформлені за допомогою засобів мультимедіа - презентаційні, відеоінсталяції, що створюються за допомогою лазерів та інших прогресивних рішень.

до змісту ↑

Що таке перфоманс?

Під перфомансом в сучасному мистецтві прийнято розуміти персональне, індивідуальне виконання будь-яким людиною деякої вигаданої ним ролі в авторському ж сюжеті, що має певний контекст і сенс.Особиста участь автора перфомансу практично завжди обов'язково, він, як правило, не віддає на виконання придуману ним роль іншим акторам.

Найважливіший атрибут перфомансу - рух. Воно може мати різну інтенсивність, але тим не менш є частиною уявлення автора, його ролі.

Перфоманс

Перфоманси часто бувають абсолютно неповторними: одного разу показавши виставу в одному місці, в іншому автор, якщо і зіграє щось в рамках даної концепції, то по-іншому. Це може бути обумовлено як його діями, так і навколишнім оточенням, декораціями. Перфоманс досить часто супроводжується музикою, іноді - промовою, безпосередньо виголошуваної автором або записаної їм, а в ряді випадків - що належить іншим людям.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність інсталяції від перфомансу в тому, що перший термін відповідає художнього твору, яке може бути представлено глядачам без безпосередньої участі його творця - наприклад, на виставці. Перфоманс ж практично неможливий без його автора, без його власного виконання вигаданої ним ролі.

Інсталяція цілком може бути і елементом перфомансу - наприклад, як частина декорацій, оточуючих виконавця. Але головну роль в ньому так чи інакше грає автор, його дії - оскільки, як ми зазначили вище, одним з головних атрибутів перфомансу є рух.

Інсталяція може бути представлена ​​в цифровому форматі і розрахована на показ на екрані - кінотеатру, телевізора або комп'ютера. Перфоманс у більшості випадків передбачає особисту присутність глядача на виставі, яке організовується автором в певному місці і в рамках унікальної концепції, яку насилу можливо повторити.У записі перфоманс може мати зовсім інший ефект, не так сильно вражати глядача.

Визначивши, в чому різниця між інсталяцією і перфомансом, зафіксуємо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Інсталяція Перфоманс
Що спільного між ними?
Інсталяція може бути елементом перфомансу
У чому різниця між ними?
Являє собою якийсь просторовий об'єкт або їх сукупність - як художній твір Являє собою гру автора на публіці в рамках вигаданої ним же ролі
Може бути показана публіці без участі автора, необов'язково анімується Практично неможливий без особистого участі автора, передбачає рух - інтенсивне або не дуже
Може бути представлена ​​в цифровому форматі, записана, неодноразово відтворена Як правило, передбачає особисту присутність глядача на уяві автора, в запису перфоров манс може не бути настільки вражаючим, як при реальному присутності на ньому