Різниця між інкультурації і соціалізацією

різниця між інкультурації і соціалізацією

в гуманітарних дослідженнях часто використовуються такі поняття, як інкультурація і соціалізація. Що вони означають?

Зміст статті

  • Що таке інкультурація?
  • Що таке соціалізація?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке інкультурація?

Під інкультурації розуміється формування у кого-небудь прихильності до певних культурних цінностей, норм, традицій, звичаїв, символів. Зазвичай цей процес носить односторонній характер: людина, як правило, тільки приймає норми культури. Рідко буває, що він виявляється здатний вплинути на відповідні норми, які складаються протягом дуже довгого часу.

Инкультурация можлива як в процесі взаємодії з суспільством, так і поза прямого контакту з ним - наприклад, за допомогою читання книг, перегляду відео, прослуховування аудіозаписів. Цікаво, що в ході самостійної інкультурації людина може увібрати істотно більший обсяг норм культури будь-якого народу, ніж навіть представник відповідної нації. При цьому обсяг освоюваних норм культури легко регулювати самостійно.

до змісту ↑

Що таке соціалізація?

Під соціалізацією розуміється формування у кого-небудь необхідних комунікаційних якостей, культурних і етичних установок, які потрібні для комфортного взаємодії з іншими людьми.При цьому в процесі соціалізації людина сама може передавати суспільству деякі знання, здатні вплинути на поточні норми і механізми, прийняті іншими людьми як стандартні, що склалися. Розглянутий процес - двосторонній.

Соціалізація вкрай утруднена без участі суспільства - на відміну від інкультурації, при якій людина може навчитися всім необхідним якостям і установкам альтернативним способом. Наприклад, як ми зазначили вище, в процесі читання книг, перегляду відео, прослуховування аудіозаписів. Хоча б тому, що навчання читанню, мов першоджерел, які можуть стати в нагоді при освоєнні аудіо- і відеозаписів, також є елементом соціалізації.

Розглянутий процес має особливість - сталість впливу на людину, якщо він так чи інакше буде контактувати з соціумом. Регулярне спілкування громадянина з іншими людьми в будь-якому випадку забезпечить для нього в тій чи іншій мірі інтенсивну соціалізацію, і її обсяг може бути нічим не обмежений. Так само як і доповнення соціальних знань співрозмовників людини тими відомостями, якими він з ними поділиться.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність інкультурації від соціалізації - в тому, що перший процес носить зазвичай односторонній, другий - двосторонній характер. Почасти це зумовлює наявність іншого значимого критерію різниці між розглянутими поняттями - можливості інкультурації без спілкування людини з іншими людьми, за різними джерелами. Обсяг отриманих знань в рамках інкультурації людина, як правило, може контролювати сам. При соціалізації це здійснювати важко - суспільство так чи інакше буде впливати на нього, якщо він, звичайно, стане підтримувати спілкування з іншими людьми.

Инкультурация, безумовно, може бути і найчастіше є елементом соціалізації. Сучасні суспільства в значній мірі функціонують на основі норм культури, які передаються з покоління в покоління в процесі соціалізації людей.

Визначивши, в чому різниця між інкультурації і соціалізацією, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Инкультурация Соціалізація
Що спільного між ними?
В сучасних спільнотах інкультурація, як правило, є частиною соціалізації, оскільки норми культури багато в чому впливають на правила комунікації людей один з одним, формують набір необхідних для спілкування навичок
У чому різниця між ними?
Носить переважно односторонній характер Носить переважно двосторонній характер
Инкультурация людини можлива без участі суспільства Соціалізація вкрай утруднена без спілкування людини з суспільством
Людина в процесі інкультурації, як правило, має можливість контролювати обсяг одержуваних знань про норми культури Людина в процесі соціалізації постійно приймає від суспільства нові норми - їх обсяг може бути нічим не обмежений