Різниця між уявою і пам'яттю

Різниця між уявою і пам'яттю

Уява і пам'ять мають відношення до властивостей психіки і тим, що відбувається в ній процесам. В обох випадках відзначається існування в свідомості деяких образів. Але є і те, що дозволяє відокремити один від одного два досліджуваних поняття.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Уява - що відбувається у свідомості процес, який супроводжується породженням образів і ідей. Така здатність психіки допомагає людині вирішувати виникаючі завдання на рівні мислення. Це особливо важливо, коли практичні дії недоцільні або неможливі. Наприклад, коли мова йде про абстрактні об'єктах. Творча уява може приймати вид фантазії.

Пам'ять - здатність свідомості запам'ятовувати інформацію про те, що відбувається, а також зберігати її і відтворювати. Найбільш розвинена пам'ять у людини. Крім нього цією здатністю, в різних її проявах, мають вищі тварини. Обсяг пам'яті залежить від кількості задіяних нервових клітин.

до змісту ↑

Порівняння

Можна назвати один ключову ознаку, що дозволяє побачити відмінність уяви від пам'яті. Він пов'язаний з характером образів, що виникають у свідомості в тому і в іншому випадку. Так, в пам'ять заноситься лише те, що дійсно існує, будь то явища зовнішнього світу, що впливають на органи чуття, або власні переживання.Згадати інформацію можна тільки в тому вигляді, в якому вона була отримана. Іншими словами, в пам'яті відсутній елемент вимислу, деякого додумиванія.

Уява - це така робота свідомості, в процесі якої відбувається комбінування наявних у людини уявлень і вражень, а результатом цього синтезу стає абсолютно новий образ, певною мірою віддалений від реальності. Фантазійні образи і зовсім не відповідають дійсності. Уява - цікавий процес. Саме тому, що воно дозволяє отримувати щось непередбачуване і несподіване для самої людини, багатьом цікаво щось вигадувати, уявляти.

Варто згадати і про те, що уява дає можливість в якійсь мірі керувати майбутнім. Адже така здатність свідомості допомагає людині планувати подальші дії, яких ще не було. Крім того, уява відіграє дуже важливу роль в появі технічних винаходів і глобальних наукових відкриттів. Створення творів мистецтва також відбувається за участю уяви.

Отже, підіб'ємо підсумки і скажемо ще раз, в чому різниця між уявою і пам'яттю. Вона полягає насамперед в тому, що продукти уяви є щось, що не існувало раніше в своєму цілісному вигляді. Пам'ять же фіксує вже існуюче або відтворює те, що було відображене раніше.