Різниця між ілюзією і галюцинацією

Різниця між ілюзією і галюцинацією

За певних умов у людини можуть спостерігатися розлади сприйняття. Видами таких станів є ілюзії і галюцинації. Найчастіше вони властиві болючою психіці, але здатні відвідувати і здорових людей. Розглянемо, чим відрізняється ілюзія від галюцинації.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Ілюзії - це розлади, внаслідок яких оточуючі реальні об'єкти бачаться людині по-іншому, з істотними спотвореннями. Хворобливі ілюзії слід відрізняти від звичайних помилок сприйняття. Наприклад, абсолютно здорова людина в затемненому просторі може прийняти одні предмети за інші, або грибникові яскравий листок іноді здається капелюшком гриба.

Галюцинації характеризуються тим, що переслідують людину образи виявляються там, де насправді нічого немає. Галюцинації виникають на тлі психозу, а також у здорових людей в стані зміненої свідомості.

до змісту ↑

Порівняння

Розглянемо питання більш повно і вичленуємо головні критерії, за якими можна відокремити один від одного два розглянутих явища.

Зв'язок з реальністю

Це головне, в чому полягає відмінність ілюзії від галюцинації. Як видно з визначень, грунтом для виникнення ілюзій стають існуючі об'єкти. Приклад ілюзії:

Будь-яка людина скаже, що горизонтальні лінії бачаться вигнутими.Але це ілюзія, а з'являється вона, коли ми дивимося на певний, існуючий в реальності, малюнок. Цей приклад ілюструє властивості психіки будь-якої людини, незалежно від того, наскільки вона здорова.

Коли мова йде про помутніння свідомості, то ілюзії можуть приймати абсолютно фантастичну, непередбачувану форму. Наприклад, хаотичні лінії на малюнку шпалер представляються хворому сплетінням черв'яків, плямистий візерунок на скатертини здається збіговиськом тарганів.

Прикладом слуховий ілюзії здатна служити ситуація, коли в звичайній розмові сторонніх людей хворий чує погрози на свою сторону. Намагаючись втекти від цього, він і в іншому місці в нешкідливих вигуках оточуючих вловлює ту ж агресію. Людині в такому випадку чується те, що диктує йому випробовуваний страх.

Відмінність ілюзій здорової людини від тих же явищ, що виникають у свідомості психічно хворого, полягає в тому, що у першого не порушено загальне сприйняття дійсності і він по своїй волі може обірвати потік уявлень. Психічнохворий же не здатний усвідомлено управляти процесом.

Що стосується галюцинацій, то вони виникають при відсутності конкретних реальних об'єктів. Галюцинації також можуть співвідноситися з різними органами почуттів. Наприклад, людині на рівному місці ввижаються страхітливі монстри або оскали диких звірів. Іноді відчувається запах, який відсутній в реальності, або чуються завивання вітру, скрип гальм.

Особливо небезпечними є словесні галюцинації, що закликають душевнохворого зробити рішучий негативну дію: напасти на іншу людину, нанести йому каліцтво, щось підпалити, вбити себе.Пацієнти з такими відхиленнями знаходяться під строгим контролем відповідних установ.

Стан психіки

Доцільно вказати ще на один важливий момент щодо того, в чому різниця між ілюзією і галюцинацією. Як вже було зазначено, ілюзії часто з'являються у душевнохворих. Але і для здорової людини вони не вважаються патологією.

Галюцинації ж не виникають за звичайних обставин у тих, хто не має психічного захворювання. Для того щоб у здорової людини з'явилися галюцинації, необхідне застосування певного впливу на його психіку - гіпнотичного, наркотичного тощо.

Таким чином, напрошується висновок, що для виникнення ілюзорних явищ потрібна наявність дійсного об'єкта, в той час як поява галюцинацій не пов'язане з існуванням реальних джерел. Крім того, ілюзія не завжди вважається ознакою серйозних відхилень, а виникнення галюцинацій нехарактерно для здорової психіки без наявності певних умов.