Різниця між гармонією і баяном

Різниця між гармонією і баяном

Гармонь і баян настільки популярні музичні інструменти, що без них важко уявити народне виконавське мистецтво. Яка пісня без баяна? Яке гуляння без гармоні, під звуки якої ноги самі пускаються в танок, а завзяті частівки сиплються, як з рогу достатку? Слухаючи співучу мелодію або заливистим перебори, не завжди визначиш з точністю, що звучить: баян або гармонь. А різниця все-таки є.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Гармонь - язичковий клавишно-пневматичний інструмент, конструкція якого складається з двох клавіатур, з'єднаних хутром. Хутра нагнітають повітря, а натискання кнопок на клавіатурі призводить в рух металеві пластинки: їх коливання під напором повітряного струменя народжує звук. Залежно від типу, гармонь має один, два або три ряди кнопок на правій клавіатурі і один ряд на лівій. Права клавіатура створює мелодію, ліва використовується для акомпанементу.

Російська гармонь хромка з клавіатурами 25 × 25

Баян - вдосконалений різновид гармоніки, інструмент з повним хроматичним звукорядом на правій клавіатурі, басами і готовно-виборним або готовим акордовим акомпанементом на лівій. Завдяки виборної клавіатурі і вбудованим регістрів, яких в сучасних моделях може бути від 2 до 15, баян здатний імітувати різні інструменти симфонічного оркестру.Звуковий діапазон концертного баяна становить 5 октав і 6 півтонів.

Баян до змісту ↑

Порівняння

Ці види музичних інструментів мають звукові механізми з однаковим принципом дії. Схожа і їхня конструкція, проте за способом видобування звуку гармонь істотно відрізняється від баяна.

Російські гармоні бувають двох типів. У першому кожна кнопка відповідає за звук, висота якого не змінюється при розтягуванні і стисненні хутра; у другому висота звуку залежить від напрямку їх руху. У баяні на висоту звуку впливають не тільки рух хутра і натискання кнопки на правій клавіатурі і, а й число одночасно приводяться нею в дію язичків.

Гармоні розрізняють і за кількістю рядів кнопок. Тульські однорядки дали початок цілому сімейству мініатюрних голосистих гармошок - черепашок. В наш час це один з видів естрадних концертних інструментів. Відмінною особливістю саратовских однорядних гармоній вважається їх тембр звучання: в конструкцію звукового механізму цих моделей входять дзвіночки - незвичайна для язичкових інструментів деталь. Вятская однорядная гармонь має розширений діапазон звучання за рахунок додаткових кнопок на правій і лівій клавіатурі.

Загальна назва однорядних гармоній - тальянки . До дворядним відносяться російська вінка і хромка , найбільш популярна у сучасних виконавців. Трирядна гармонь, як і більшість однорядних моделей, зараз велика рідкість.

Баян став першою хроматичної трехрядной гармонікою, створеної і пізніше вдосконаленої талановитим російським майстром П. Стерліговим. На початку XIX століття цей інструмент був доповнений ще одним рядом кнопок на правій клавіатурі, а в XX столітті з'явилися п'ятирядні моделі.

Баян в Росії користується загальною любов'ю і вважається російським народним інструментом. На баяні акомпанують, виконують популярні естрадні мелодії і оригінальні музичні твори, написані спеціально для цього інструменту.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Баян має повний хроматичний ряд на правій клавіатурі, що забезпечує його більш широкі, ніж у гармоні, звукові можливості.
  2. Баян може мати п'ятирядні праву клавіатуру. Гармонь, в залежності від виду, має один, два або три ряди кнопок.
  3. В сучасному баяні висота звуку не залежить від напрямку руху хутра. У деяких видах гармоні висота звуку змінюється при їх стисненні і розтягуванні.
  4. Усі моделі баяна мають близький до певного стандарту розмір. Залежно від виду гармоні її розміри можуть коливатися від мініатюрних до середніх. Будь-який вид гармоні менше баяна.
  5. На баяні можна виконувати музичні твори великих форм. Гармонь не володіє такими можливостями.