Різниця між гарантією і поручительством

Різниця між гарантією і поручительством

В цивільних правовідносинах поширене надання громадянами і організаціями гарантій і поручительств. Що вони собою являють?

Зміст статті

  • Що таке гарантія?
  • Що таке поручительство?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке гарантія?

Поняття гарантії і поручительства найчастіше розглядаються в контексті відносин між банками і їх клієнтами - які можуть бути позичальниками даних установ, інших фінансових організацій або партнерами будь-яких підприємств і виконувати зобов'язання, встановлені за контрактом.

Таким чином, під гарантією (в фінансових правовідносинах) в більшості випадків розуміється юридично оформлене зобов'язання по компенсації сторонньою особою - гарантом - витрат свого партнера, пов'язаних з його діями (наприклад, виплатами) по будь-якої угоді.

При цьому гарантія може бути юридично ніяк не пов'язана власне з контрактом позичальника, який укладається з партнером або, наприклад, з банком. Гарант допомогою відповідного зобов'язання здійснює економічну підтримку позичальнику, а не його кредитору. Якщо у позичальника виникне дефіцит грошових коштів для оплати кредиту, то гарант компенсує витрати не банку, в якому даний позику оформлений, а його клієнту (тобто своєму партнеру).

Гарантами в фінансових правовідносинах в більшості випадків виступають як раз таки банки. Відповідно, найпоширеніший вид зобов'язань, про які йде мова, - банківська гарантія.

Як правило, вона видається тільки юридичним особам, які є великими бізнесами. Банк, що дає гарантію, повинен переконатися в тому, що виплачувати її, швидше за все, не доведеться. Основна його мотивація в наданні партнеру відповідних преференцій - отримання згодом репутаційних привілеїв. Банк, що дав фінансову гарантію великому бізнесу, розглядається діловим співтовариством як надійна фінансова установа, і це може сприяти зміцненню його ринкових позицій.

Банківська гарантія юридично закріплюється у вигляді документа, який підписується тільки однією стороною - власне гарантом - і передається партнеру з метою подальшого використання при вибудовуванні різних правовідносин.

до змісту ↑

Що таке поручительство?

Під поручительством прийнято розуміти, як і в випадку з гарантією, юридично оформлене зобов'язання по компенсації сторонньою особою - поручителем - витрат свого партнера, юридично, проте, пов'язане з предметом угоди, що укладається даними партнером в рамках тих або інших правовідносин.

Тобто якщо, наприклад, партнер поручителя підписує договір з банком, то поручитель у разі, коли позичальник не може виконувати свої зобов'язання, розраховується з даним банком або допомагає це зробити позичальникові.

Поручителем здатне стати, в принципі, будь-яка особа - громадянин або організація. Зобов'язання поручителя оформляються не в односторонньому порядку, а за допомогою укладення договору за участю декількох сторін - зокрема, партнера і його кредитора.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність гарантії від поручительства в тому, що перше зобов'язання є одностороннім і юридично не пов'язаних з предметом угод, що укладаються партнером гаранта, а друге - полягає декількома сторонами і має юридичну зв'язок з предметом угод партнера поручителя.

Визначивши, в чому різниця між гарантією і поручительством, зафіксуємо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Гарантія Порука
Що між ними спільного?
І те й інше є зобов'язанням стороннього особи - гаранта або поручителя - компенсувати невиконання своїм партнером умов контракту
У чому різниця між ними?
Чи не пов'язана юридично з контрактами, укладеними партнером гаранта Пов'язано юридично з контрактами, укладеними партнером поручителя
Оформляється в вигляді одностороннього документа Оформляється в вигляді договору за участю декількох сторін
Найчастіше видається банком < Поручителем може бути будь-яка особа