Різниця між темпом зростання та темпом приросту

Різниця між темпом зростання та темпом приросту

Здавалося б, чим можуть відрізнятися темпи зростання і приросту, адже це однокореневі слова, які, найімовірніше, позначають одне і те ж явище? Але, як би не могло здатися на перший погляд, це два економічних показника, які, хоча і пов'язані між собою, все ж мають різне призначення і метод визначення. Щоб зрозуміти, в чому їх відмінні риси, необхідно ознайомитися з їх економічною сутністю.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Темп зростання покликаний показати, скільки відсотків становить один показник від іншого, тобто з його допомогою можна порівняти досліджуваний показник з базисним або попереднім значенням. Якщо отримане значення менше 100%, то спостерігається темп зменшення досліджуваного показника в співвідношенні з базисним або попереднім.

Темп приросту показує, на скільки відсотків збільшився або зменшився той чи інший показник в порівнянні з базисним або попереднім значенням. Якщо отриманий результат має від'ємне значення, то спостерігається не темп приросту, а темп зниження аналізованого показника в порівнянні з базисним або попереднім значенням.

до змісту ↑

Порівняння

Найголовніша відмінність полягає в їх методі розрахунку, оскільки для них використовуються неоднакові формули.Так, щоб розрахувати темп зростання, необхідно знайти відношення досліджуваного значення до попереднього або базисного, а потім помножити його на 100%, оскільки цей показник вимірюється у відсотках. І тоді висновок буде звучати так: показник А в порівнянні з показником Б склав Х%.

Щоб розрахувати темп приросту, необхідно використовувати ту ж саму формулу, тільки відняти від неї 100%. Крім того, формула буде виглядати простіше, якщо з темпу зростання відняти 100%. В цьому випадку можна дізнатися, на скільки саме відсотків змінився досліджуваний показник. Висновок по цій формулі буде звучати так: показник А більше показника Б на Х%.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Темп зростання показує, скільки відсотків становить один показник від іншого, а темп приросту показує, на скільки відсотків один показник відрізняється від іншого.
  2. Темп зростання можна використовувати для розрахунку темпу приросту, а навпаки - не можна.
  3. Якщо спостерігається не темп зростання, а його протилежність, то значення результату буде менше 100%; якщо ж спостерігається не темп приросту, а темп зниження, то значення результативного показника буде негативним.