Різниця між патефоном і грамофоном

Різниця між патефоном і грамофоном

Любителі ретро ще пам'ятають, чим відрізняється патефон від грамофона, але для більшості це звучить як різні назви однієї музейної рідкості. "Утомленное сонце ніжно з морем прощалося ... "- мелодія знаменитого польського танго з фільму Микити Михалкова, мабуть, єдина асоціація з майже вже старовинним приладом, що виникає у сучасної людини.

Зміст статті

  • Порівняння
  • Таблиця

Грамофон - пристрій для відтворення звуку з грамофонної пластинки.

Патефон - російська назва портативного компактного грамофона, спочатку поставляється в Росію і СРСР фірмою "Пате".

Як буває з назвами зарубіжних брендів, грамофон "Пате" породив епонім "патефон": спочатку саме ця фірма постачала свої апарати в Росію і пізніше в СРСР. Коли в 30-х рр. минулого століття в Союзі запрацювало власне виробництво такого роду пристроїв, назва їх не змінилося.

Порівняння

Як виглядали популярні моделі грамофонів на початку XX століття? Невеликий ящик з величезним розтрубом з металу, що дозволяє відтворювати звук з вражаючою для того часу гучністю. Платівка з записом розміщувалася в тримачі, механічний привід його розкручував, і по спіральних доріжках бігла голка, прикріплена до звукоснімающей пластині.

Моделей було безліч, виробникам не можна було відмовити в фантазії, так що зустрічалися грамофони-шафки, грамофони-ящики, грамофони фігурні, грамофони для дитячих кімнат, грамофони для публічних місць.Професійна музика стала доступною для всіх з розвитком комерційної звукозапису. Популярність принесла нові запити: люди хотіли мати можливість слухати записи коли і де заманеться, а апарати з величезною трубою можна було тільки перевозити.

На цих фотографіях ви самі можете побачити основна відмінність патефона від грамофона:

Брати Пате сховали розтруб під кришку, змінивши форм-фактор грамофона на "чемоданчик" - так з'явився патефон. Його можна було переносити на будь-які відстані, і прогрес дійшов до буквально кишенькових моделей. Правда, випускалися вони обмеженим тиражем. Але навіть традиційні варіанти дозволяли меломанам відчути, в чому різниця між патефоном і грамофоном, на собі: музика тепер могла звучати звідусіль, громіздка труба більше не заважала. Природно, нові апарати привернули увагу оборонних відомств, і автономність "валізок" дозволила радувати службовців в польових умовах.

Як завжди, компактність змусила йти на компроміси, тому у патефонів звук виходив менш чистим і менш гучним, ніж у грамофонів, але слухачів це не дуже бентежило. Якість запису в ті часи залишало бажати кращого, проте крім оперних арій і музичних п'єс (як на початку епохи грамплатівок) популярної стала естрада. В СРСР чудові апарати використовувалися, крім іншого, для відтворення агітаційних матеріалів, і мови Леніна могли послухати навіть у найвіддаленіших селах. Значення портативності в цьому випадку складно було переоцінити.

Грамофони на піку своєї популярності були все-таки пристроями дорогими, хоча і більш доступними, ніж концерти і спектаклі. Патефони змінили їх на прилавках магазинів, практично зовсім витіснивши, і благополучно дожили до 50-х рр.XX ст. , Коли з'явилися електропрогравачі. Вартість "скриньок з музикою" швидко знижувалася, вони стали доступні абсолютно всім, але електричний привід і значне збільшення завдяки йому час прослуховування змусили споживача зробити вибір на користь прогресу.

до змісту ↑

Таблиця

Патефон Грамофон
Портативна різновид грамофона, зроблена у вигляді валізки Механічний пристрій для відтворення звукозапису з грамплатівок
Маленька труба забирається під кришку оснащений великим розтрубом, що встановлюються над корпусом