Різниця між метою і причиною

Різниця між метою і причиною

"Мета" і "причина" - це дві різні по суті категорії. У кожному разі закладений свій сенс і зміст. Розберемо детальніше ці поняття, а також з'ясуємо, чим відрізняється мета від причини.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Мета - це передбачуваний людиною результат діяльності. Мета може бути загальною (розширити знання з історії) і конкретної (щодня приділяти час на вивчення одного параграфа книги). Мета існує до моменту її досягнення, після цього вона перетворюється в реальність.


Причина - факт, який зумовлює виникнення будь-якої ситуації, явища (школа закрилася через оголошений карантин). Цим словом також позначають обставина, що пояснює певні дії (в кімнаті було так душно, що довелося відкрити вікно).

до змісту ↑

Порівняння

Важлива відмінність мети від причини полягає в тому, що перше поняття пов'язане безпосередньо з діяльністю людини, а про друге так можна сказати не завжди. Постановка цілей відбувається виключно в свідомості, це є необхідним стимулом і наповнює життя змістом.

Для досягнення задуманого використовуються різні засоби, головне, щоб вони були гуманними, як і сама мета. Дії при цьому вибудовуються в певну послідовність. І якщо прагнення були не марні, людина отримує позитивний емоційний заряд, відчуває себе успішним.

Однак цілі намічаються на підставі відповідних мотивів. Останні в цьому сенсі прирівнюються до причин. Наприклад, мета вступити до пристойний вуз здатна сформуватися під впливом мотиву отримати високий статус в суспільстві і бути згодом добре забезпеченою людиною.

Якщо говорити про причини, що не відносяться до діяльності людей, то можна навести такі приклади: під впливом мінусової температури вода замерзає, від часу будинок нахилився, віруси - джерела небезпечних захворювань. У всіх цих випадках спочатку називається причина, а потім слідство.

Побачити, в чому різниця між метою і причиною, можна, і проаналізувавши мовні засоби, що використовуються в кожному випадку. Так, в питаннях про мету звучать слова "навіщо?", "В ім'я чого?", "Який необхідний результат?", А у відповідях - "щоб", "заради", "для". Приклад: Навіщо посаджені ці дерева? - Щоб зробити повітря чистішим.

Про причини запитують за допомогою слів "чому?", "З-за чого?", "В зв'язку з чим?", А розповідні речення оформляються з використанням "так як", "тому що", "під впливом" . Приклад: Чому ви вирішили залишитися вдома? - Тому що була погана погода.