Різниця між ФСБ і ФСО

Різниця між ФСБ і ФСО

В числі найбільш високопрофесійних спецслужб в Росії, а можливо, і в світі - російські ФСБ і ФСО. Чим займається кожна з них?

Зміст статті

 • Чим займається ФСБ?
 • Чим займається ФСТ?
 • Порівняння
 • Таблиця

Чим займається ФСБ?

ФСБ - федеральна служба, яка виконує різні правоохоронні функції. Головним чином - пов'язані із забезпеченням безпеки громадян РФ. Діяльність ФСБ регулюється окремим федеральним законом.

З метою виконання своїх функцій ФСБ має право ініціювати слідчі заходи, дізнання, здійснювати оперативно-розшукову, контррозвідувальну діяльність. ФСБ вирішує завдання, пов'язані з протидією тероризму, охороною кордонів і захистом інформації, проводить антикорупційні заходи.

В рамках контррозвідувальної роботи ФСБ займається виявленням, попередженням та припиненням діяльності іноземних розвідок і підзвітних їм осіб на території Росії - якщо дані активності спрямовані на заподіяння шкоди безпеці РФ.

Можна відзначити, що в структурі ФСБ є окремі спецпідрозділу, які протидіють конкретно ЦРУ - найбільшої розвідувальної структурі США.

В рамках власне розвідки ФСБ видобуває інформацію, необхідну для вирішення найрізноманітніших завдань. Даний напрямок діяльності ФСБ здійснює на території РФ.У той час як зовнішня розвідка знаходиться у веденні іншої федеральної структури - СВР.

В рамках протидії злочинності і тероризму ФСБ займається такими напрямками діяльності, як:

 1. проведення оперативно-розшукових заходів, спрямованих на виявлення фактів терористичної діяльності;
 2. виявлення осіб, причетних до кримінальних структур і терористичних організацій;
 3. виявлення і припинення діяльності збройних формувань;
 4. виявлення і припинення діяльності різних осіб, спрямованої на незаконну зміну державного ладу РФ.

В компетенції ФСБ - охорона державних кордонів. В рамках відповідного напряму діяльності розглянута федеральна служба:

 • здійснює контроль над перетином кордону Росії громадянами РФ та інших держав;
 • забезпечує дотримання громадянами і організаціями законодавства РФ, регулюючого процедуру перетину кордону країни;
 • захищає економічні та інші інтереси РФ в рамках території РФ, виключної господарської зони держави, а також в рамках континентального шельфу країни.

В сфері забезпечення захисту інформації ФСБ:

 • сприяє вирішенню державних завдань у сфері інформаційної безпеки, задіюючи при цьому доступні технологічні кошти - інженерні, криптографічні;
 • забезпечує передачу даних по захищених каналах - також при використанні криптографічних та інших спеціальних рішень;
 • здійснює ліцензування окремих видів господарської діяльності, пов'язаних із забезпеченням захисту інформації, здійснює видачу сертифікатів відповідним організаціям.

Розглянемо основні факти з історії ФСБ.

До грудня 1991 року функції, відповідні ФСБ, виконувало КДБ СРСР. В кінці 1991-го КДБ був скасований, і замість нього утворилося 2 структури - Міжреспубліканська служба безпеки, а також Центральна служба розвідки. До того моменту в РРФСР функціонувало Агентство федеральної безпеки РРФСР, що утворилося замість КДБ Української РСР, засноване в травні 1991 року.

У 1992 році АФБ і МСБ були скасовані, а їх функції передані новому відомству - Міністерству безпеки РФ. У грудні 1993 року дана структура була скасована, одночасно - створена Федеральна служба контррозвідки. У 1995-му ФСК була перетворена в ФСБ.

Примітно, що в кадровій структурі ФСБ передбачені як військові, так і цивільні посади. Підпорядковується дана служба безпосередньо Президенту РФ, що є, як відомо, і цивільною особою, і Верховним головнокомандувачем Збройних сил Росії одночасно.

до змісту ↑

Чим займається ФСТ?

ФСТ - це також федеральна служба РФ. Її функції пов'язані головним чином із здійсненням державної охорони осіб, котрі обіймають найвищі державні посади Росії. При здійсненні своїх функцій ФСТ може вести оперативно-розшукову діяльність.

Головні завдання, які вирішує ФСТ, такі:

 • забезпечення безпеки різних об'єктів, що знаходяться під державною охороною, в місцях їх розміщення, а також на трасах, які до них ведуть;
 • моніторинг загроз інтересам об'єктів, що знаходяться під державною охороною, реалізація заходів, пов'язаних із запобіганням відповідних загроз;
 • попередження, виявлення зазіхань на безпеку охоронюваних об'єктів, припинення діяльності порушників;
 • захист об'єктів за допомогою дозволених методів;
 • протидія тероризму - в межах встановлених законом повноважень;
 • забезпечення захищеного зв'язку для державних органів влади;
 • забезпечення захисту інформації, використовуваної структурами влади, - включаючи державну таємницю;
 • протидія іноземним технічним розвідкам;
 • інформаційне та технічне забезпечення держструктур, впровадження необхідних ресурсів для підвищення захисту даних, що використовуються державними органами;
 • інформаційне та технічне супроводження ситуаційних центрів, що формуються при НС;
 • забезпечення власної безпеки.

Як і у випадку з ФСБ, в кадровій структурі ФСО передбачені як військові, так і цивільні посади.

Примітна історія розвитку ФСО. Як і в ситуації з ФСБ, вона бере свій початок з часів СРСР. Функції, в цілому відповідали тим, що ми розглянули вище, виконувало 9-е управління КДБ.

У 1990-му році ця структура була перетворена в Службу охорони КДБ. У 1991-му вона була виведена з підпорядкування КДБ і стала самостійним суб'єктом - Управлінням охорони, підзвітним Апарату Президента СРСР.

Також в 1991 році була заснована власна структура, що займається безпекою, Президентом Української РСР. Однак в кінці року вона була ліквідована і поступилася місцем новій структурі - Головному управлінню охорони, також знаходиться в юрисдикції СРСР. Пізніше дана організація стала ДУО Росії.

У 1994 році ДУО РФ було включено до складу федеральних органів влади. У 1995-му структура перейшла в юрисдикцію Служби безпеки Президента РФ - відповідно до положень окремого федерального закону.

У 1996 році вийшов другий ФЗ, який встановив, що правонаступником ДУО РФ стає ФСО. ДУО було відповідним чином перейменовано. До складу нової структури згодом увійшла Служба безпеки Президента.

В сучасному вигляді ФСТ функціонує з 2004 року - коли в Росії було прийнято в якості самостійного правового акта Положення про ФСО. Можна відзначити, що діяла до того Служба спецзв'язку отримала статус структурного підрозділу ФСО.

Вже згадана федеральна структура, як і ФСБ, підзвітна Президенту РФ. Нормативно-правові акти, які безпосередньо регулюють роботу ФСТ, структура цього відомства затверджуються за участю глави Російської держави.

В роботі ФСТ також бере участь Уряд Росії, координуючи діяльність ФСТ в процесі взаємодії відомства з різними федеральними структурами.

до змісту ↑

Порівняння

Основна відмінність ФСБ від ФСТ - в сфері діяльності. ФСБ займається забезпеченням безпеки всього населення країни в цілому, а ФСТ концентрує роботу в рамках захисту головним чином державних осіб. ФСБ має ряд специфічних компетенцій, яких немає у ФСО, - таких як, наприклад, здійснення контррозвідувальної діяльності, забезпечення захисту кордонів.

ФСБ і ФСО знаходяться на одному рівні в системі державної влади РФ. Обидві структури складаються в підпорядкуванні Президента Росії. ФСБ і ФСО - служби, що вийшли з КДБ СРСР.

Розглянувши, в чому різниця між ФСБ і ФСО, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

ФСБ ФСТ
Що спільного між ними?
Вийшли з КДБ СРСР
є федеральними службами - знаходяться на одному рівні в системі державного управління РФ
підзвітним Президентові Росії
У чому різниця між ними?
Забезпечує безпеку громадян РФ в цілому Концентрує зусилля на забезпеченні головним чином безпеки осіб, які займають вищі державні посади
Бере участь в охороні кордонів В загальному випадку не бере участі в охороні кордонів
Займається контррозвідкою > У загальному випадку не займається контррозвідкою