Різниця між папоротями й мохами

Різниця між папоротями й мохами

Папороті і мохи є представниками групи вищих спорових рослин. Був час, коли вони повністю захопили і заполонили нашу планету. Трохи пізніше вони поступилися верховенство на Землі голосеменним і покритонасінних рослин.

Зміст статті

 • Визначення
 • Порівняння
 • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Папороті - це рослини, які відносяться до відділу папоротніковідних.

Мохи - це рослини, що належать до відділу Моховидних.

до змісту ↑

Порівняння

Папороті панували на Землі 300 мільйонів років тому, хоча з'явилися набагато раніше - в девоні. В кінці палеозою і початку мезозою вся наша планета була вкрита величезними масивами лісів з деревоподібних папоротей. Саме вони, відмираючи, стали основою для утворення величезних запасів горючих корисних копалин - кам'яного вугілля, нафти, газу і сховищем відбитків прадавньої флори і фауни Землі. Мохи з'явилися в той же геологічний час - в кінці девону, але не набрали тих розмаху, висоти і біомаси, з якими підкорили планету папороті. Уже в нашу геологічну епоху мохи стали джерелами для формування торфу, торфовищ і торф'яних боліт. Торф є горючих корисних копалин, цінним органічним добривом і сировиною для виробництва пластмаси, воску, фарб, лаку, спирту і кислот.

Кімнатний папороть. Нефролепіс

Папороті мають характерний, ні з чим не порівнянний вид. Це деревна або трав'яниста рослина. Воно має видозмінений пагін, до якого за допомогою черешка кріпляться псевдолісткі, або вайи. Це - перший еволюційний крок до утворення у рослин справжньою листової пластини. Вайи виконують дві функції: перша - фотосинтез, друга - спорообразование.

В грунті рослина закріплюється за допомогою підземного стебла - кореневища. Від нього відходить безліч вегетативних коренів. У стеблі папороті сформовані тканини - проводять і паренхімні, що дають рослині можливість споживати більше мінеральних речовин і води, ніж його більш низькоорганізовані колеги по планеті.

Життєвий цикл папороті складається з двох фаз - спорофіта і гаметофіта з переважанням першої фази над другою. На нижній частині вайи утворюються гаплоїдні спори. Згодом спорангий розкривається, спори падають на землю і проростають. Саме цей заросток несе гамети, жіночі та чоловічі. Але яйцеклітини і сперматозоїди однієї рослини визрівають в різний час, тому автооплодотворенія не відбувається. Як і у мохів, для здійснення запліднення папоротям необхідна сильно зволожена середу.

З заплідненої зиготи розвивається особина - спорофіт. Спочатку вона використовує поживні речовини, які є в заростке, а коли він відмирає, починає харчуватися самостійно.

Мохи - дводомні рослини, тобто на верхівках чоловічих рослин розташовані органи, які продукують сперматозоїди, а на верхівках жіночих - продуценти яйцеклітин. Але кожна рослина незалежно від статі має стеблом і листками.Вони дрібні і містять хлорофіл. У багатьох мохів листки нижнього ярусу стають жовто-бурими через руйнування пігменту в умовах недостатньої освітленості.

Мох

Корній у мохів немає. До грунту вони кріпляться ризоидами - багатоклітинними волосоподібні відростками.

Мохи розмножуються спорами, які визрівають в спорангії спорофита. Спорофит моху представлений ніжкою з коробочкою. Але живе він недовго і швидко всихає. Підсохлий коробочка відкривається, і з неї прокидаються суперечки. З них виростає рослина з гаплоїдний набором хромосом - багаторічна, зелене; жіноча чи чоловіча особина. В життєвому циклі мохів переважає гаметофіт над спорофіта.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

 1. В мезозої папороті домінували на Землі, на відміну від мохів.
 2. Папороті були сировиною, з якого сформувалися кам'яне вугілля, нафта, газ, а мохи є основою для формування торфу.
 3. Мохи - дводомні рослини, папороті - однодомні.
 4. Листя мохів виробляють лише хлорофіл, листя папороті - місце для фотосинтезу і відкладання суперечка.
 5. У мохів - Ризоїди, у папоротей - кореневища.
 6. У мохів - листя, у папоротей - вайи.
 7. У папоротей є сформована проводить і паренхімних тканину, у мохів така диференціація не спостерігається.
 8. В життєвому циклі мохів переважає гаметофіт над спорофіта, а у папороті - спорофіт над гаметофитом.