Різниця між експериментом і спостереженням

Різниця між експериментом і спостереженням

Допитливість людини - основна причина бурхливого розвитку цивілізації. З найдавніших часів пізнання проводилося за допомогою двох основних методів: спостереження і експерименту. Незважаючи на гадану ідентичність, дані поняття істотно відрізняються один від одного.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Експеримент - це метод наукового пізнання, при якому об'єкти занурюються в штучно створене середовище, а їх поведінка управляється експериментатором. Головна мета такої дії - перевірка гіпотези, пошук нових фактів, які можуть відповісти на важливі для науки питання.

Спостереження - це метод пізнання, при якому спостерігач вивчає властивості досліджуваного об'єкта і фіксує їх. Втручання в природне середовище мінімально, а проводити дані заходи може будь-яка особа, навіть при відсутності обладнання та техніки, а також спеціальних знань.

до змісту ↑

Порівняння

Отже, найважливіша відмінність криється в способі взаємодії з досліджуваним предметом. Якщо спостерігач стоїть осторонь і вивчає об'єктивні дані, то експериментатор активно втручається в хід подій і направляє їх. Спостереження може бути спонтанним, а експеримент - лише цілеспрямованим.

Експериментатор зайнятий підтвердженням гіпотези, яку він сформулював раніше.Спостерігач просто отримує нові дані, збираючи раніше невідому інформацію. Експеримент проводиться в спеціальних умовах і в закритій (обмеженою) середовищі, як правило, штучно створеної, спостереження - в природних умовах. Ще один важливий момент - наявність спеціального обладнання. Для експерименту воно обов'язково, в той час як спостереження може обходитися і без нього.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Взаємодія з об'єктом. Спостерігач дистанціюється від природного середовища, а експериментатор - активно втручається в неї.
  2. Умови проведення. Спостереження проводиться в природних умовах, а експеримент - в штучно створених.
  3. Спеціальне обладнання. Для проведення експерименту необхідна база, спостереження можна проводити і без техніки і інструментів.
  4. Мета. Спостереження покликане зафіксувати реальність і отримати нові дані, експеримент - підтвердити гіпотезу, сформульовану умоглядно.