Різниця між еукаріотамі і прокариотами

Різниця між еукаріотамі і прокариотами

Всі живі організми на землі складаються з клітин. Розрізняють два види клітин, в залежності від їх організації: еукаріоти і прокаріоти.

Еукаріоти являють собою надцарство живих організмів. У перекладі з грецької мови "еукаріот" позначає "володіє ядром". Відповідно ці організми в своєму складі мають ядро, в якому закодована вся генетична інформація. До них відносяться гриби, рослини і тварини.

Прокаріоти - це живі організми, в клітинах яких ядро ​​відсутня. Характерними представниками прокариот є бактерії і ціанобактерії.

Зміст статті

 • Час виникнення
 • Розмір
 • ДНК
 • Клітинний розподіл еукаріот і прокаріот
 • органели
 • Фагоцитоз
 • Рухові пристосування
 • Висновки Topinfoweb.com. ru

Час виникнення

Першими приблизно 3, 5 мільярди років тому виникли прокаріоти, які через 2, 4 мільярди років поклали початок розвитку еукаріотів.

до змісту ↑

Розмір

Еукаріоти і прокаріоти сильно відрізняються за розміром один від одного. Так діаметр еукаріотичної клітини - 0, 01-0, 1 мм, а прокариотической - 0, 0005-0, 01 мм. Обсяг еукаріоти близько 10000 разів більше, ніж обсяг прокаріоти.

до змісту ↑

ДНК

Прокаріоти мають кільцеву ДНК, яка розташовується в нуклеоиде. Ця клітинна область відділена від решти цитоплазми за допомогою мембрани. ДНК ніяк не пов'язана з РНК і білками, відсутні хромосоми.

ДНК еукаріотів лінійна, розташовується в ядрі, в якому є хромосоми.

до змісту ↑

Клітинний розподіл еукаріот і прокаріот

Прокаріоти розмножуються в основному простим поділом навпіл, в той час як еукаріоти діляться за допомогою мітозу, мейозу або поєднанням цих двох способів.

до змісту ↑

органели

У еукаріотів є органели, які характеризуються наявністю власного генетичного апарату: мітохондрії і пластиди. Вони оточені мембраною і мають здатність до розмноження за допомогою розподілу.

В прокариотических клітинах також зустрічаються органели, але в меншій кількості і не обмежені мембраною.

до змісту ↑

Фагоцитоз

Еукаріоти, на відміну від прокаріотів, мають здатність до перетравлювання твердих частинок, укладаючи їх в мембранний пухирець. Існує думка, що ця особливість виникла у відповідь на необхідність повноцінно забезпечити харчуванням клітку у багато разів більшу прокариотической. Наслідком наявності у еукаріот фагоцитозу стала поява перших хижаків.

до змісту ↑

Рухові пристосування

Жгутики еукаріот мають досить складну будову. Вони являють собою тонкі клітинні вирости, оточені трьома шарами мембрани, що містять 9 пар мікротрубочок по периферії і дві в центрі.Мають товщину до 0, 1 міліметра і здатні згинатися по всій довжині. Крім джгутиків, для еукаріот характерна наявність війок. Вони за своєю структурою ідентичні жгутикам, відрізняючись тільки розміром. Довжина вій не більше 0, 01 міліметра.

Деякі прокаріоти також мають джгутики, однак, дуже тонкі, близько 20 нанометрів в діаметрі. Вони являють собою пасивно обертаються порожнисті білкові нитки.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

 1. Еукаріоти в основному багатоклітинні організми, що розмножуються за допомогою мітозу і мейозу. Прокаріоти - одноклітинні, розмножуються поділом надвоє.
 2. ДНК прокаріот вільно знаходиться в цитоплазмі і має форму кільця. У еукаріот є ядро, де і розташована лінійна ДНК.
 3. Розміри еукаріотичної клітини значно перевищують розміри прокариотической, при цьому еукаріоти характеризуються наявністю фагоцитозу, який сприяє достатнього харчування клітини.